Edit Content

Więcej pieniędzy dla producentów owoców i właścicieli winnic

Na pomoc dla producentów owoców i właścicieli winnic, którzy ponieśli straty podczas wiosennych przymrozków, Unia Europejska przyznała 37 mln euro. Kwota to zastanie zwiększona do 371 mln złotych — dopłata będzie pochodzić ze środków na współfinansowanie Wspólnej Polityki Rolnej w zakresie dotacji z rezerwy celowej.

Pomoc finansowa dla producentów owoców
źródło: Canva

Znaczne zwiększenie kwoty pomocy zostało zaproponowane w przepisach przygotowywanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt rozporządzenia Rady Ministrów, w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z udzieleniem nadzwyczajnego wsparcia finansowego sektorowi owoców i warzyw oraz sektorowi wina dotkniętych niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi, opublikowany został w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Kwota wsparcia dla poszkodowanych producentów musi zostać wypłacona do 31 stycznia 2025, tak zakłada Rozporządzenie Komisji Europejskiej. Oznacza to, że pozostało niewiele czasu do przeprowadzenia całego procesu legislacyjnego i wypłaty środków.

W opracowywanym rozporządzeniu wskazano, że podmiotem odpowiedzialnym za dystrybucję środków będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Według założenia o pomoc finansową będą mogli ubiegać się rolnicy, którzy przynajmniej na powierzchni 1 ha prowadzą uprawę jednego gatunku sklasyfikowanego w ramach sektora owoców lub wina oraz na których od 15 do 30 kwietnia 2024 roku wystąpiły szkody spowodowane przez przymrozki bądź też, od 1 do 31 maja 2024 straty spowodowały opady gradu.

źródło: PAP

Pomoc finansowana będzie dotyczyć szkód z powodu przymrozku bądź gradu
źródło: Canva

Tagi:

To może Cię zainteresować:

Nowe techniki genomowe NGT szansą dla rolnictwa
Nowe techniki genomowe NGT szansą dla rolnictwa
Forum Wiedzy i Innowacji w Rolnictwie
IX Forum Wiedzy i Innowacji w Rolnictwie
Bezpieczeństwo stosowania środków ochrony roślin jest najważniejsze
Bezpieczeństwo stosowania środków ochrony roślin jest najważniejsze
Polska wołowina
Zakończono ogólnopolskie sympozjum hodowców i przetwórców bydła mięsnego
Metrybuzyna wycofana, przed nami ostatni rok stosowania herbicydów z tą substancją czynną
Metrybuzyna wycofana — kolejny raz zmniejszy się liczba dostępnych herbicydów
Grypa ptaków HPAI tematem spotkania z hodowcami drobiu z Wielkopolski
Grypa ptaków HPAI tematem spotkania z hodowcami drobiu z Wielkopolski