W ciągu ostatnich lat zostało wycofane wiele substancji czynnych wchodzących w skład insektycydów, czy ich los podzieli deltametryna? Ochrona przed szkodnikami jest niezwykle trudna, a ich presja jest coraz większa.
Deltametryna jest niezwykle ważną substancją czynną pozwalającą na ochronę wielu gatunków roślin uprawnych oraz roślin ozdobnych przed szkodnikami. W Polsce (stan na 29.10.2024) zarejestrowanych jest aż 360 produktów zawierających tę substancję czynną — dotyczy to zarówno zastosowania profesjonalnego, jak i nieprofesjonalnego.
Deltametryna stosowana jest w programach zwalczania szkodników (m.in. stonka ziemniaczana, pryszczarek kapustnik, omacnica prosowianka) samodzielnie lub w mieszaninach formulacyjnych bądź zbiornikowych (tzw. tank mix).
Zgodnie z decyzją Komisji (UE) 2023/1088 z dnia 2 czerwca 2023 substancja czynna deltametryna może być stosowana w produktach biobójczych do 31 marca 2026. Do tego czasu powinna zostać wyjaśniona jej przyszłość. Ewentualny brak zatwierdzenia będzie wiązał się z koniecznością wycofania deltametryny ze stosowania w produktach zwalczających szkodniki roślin uprawnych na ternie całej Unii Europejskiej.
Krajowa Rada Izb Rolniczych widzi konieczność odnowienia substancji czynnej deltametryna i pozostawienie w użyciu do ochrony owadobójczej produktów z nią w składzie. Dlatego też zwróciła się do Sekretarz Generalnej Copa-Cogeca Elli Tsiforou z wnioskiem o rozpoczęcie działań mających na celu ochronę deltametryny przed wycofaniem, do momentu wprowadzenie innych substancji czynnych lub rozwiązań pozwalających na skuteczną walkę ze szkodnikami.
Dla przypomnienia w ostatnich latach zostało już wycofane kilka ważnych substancji czynnych służących do zwalczania szkodników m.in. chloropiryfos, dimetoat, tiachlopryd, czy też zaprawy z grupy neonikotynoidów.
źródło: KRIR
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl