Edit Content

Płatności bezpośrednie – ile wypłacono zaliczek za 2024 rok?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podało jaką kwotę zaliczek wypłaciła Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w na rzecz płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych. Informacja wskazuję kwotę wypłaconą w pierwszym tygodniu, czyli do 23 października 2024 roku.

Płatności bezpośrednie - ile wypłacono zaliczek za 2024
źródło: Canva

Priorytet wypłat zaliczek na poczet płatności bezpośrednich

Zgodnie z przyjętą zasadą na samym początku wypłat zaliczek na rzecz płatności bezpośrednich i płatności obszarowych trafiają one do rolników gospodarujących na terenach, na których wystąpiła powódź. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi szacuje, że przekazywanie zaliczek na terenie dotkniętym powodzią zakończy się do końca listopada. Równocześnie planowane jest z dniem 2 grudnia rozpoczęcie wypłat płatności końcowych.

Wypłacono już więcej niż w 2023 roku

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła w pierwszym tygodniu zaliczki na poczet płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach II filaru WPR za 2024 na kwotę około 3,4 mld złotych. W porównaniu z rokiem 2023 kwota ta jest o blisko 1,6 mln złotych wyższa.

Na dzień 25 października przekazano około 4,3 mld, co pozwoliło na wypłatę zaliczek 39% uprawionych w skali kraju. Natomiast na terenach, na których wystąpiła powódź, odsetek ten jest znacznie większy i przekracza 85%.

Stawki za ekoschematy i płatności bezpośrednich

Po raz pierwszy w 2024 roku przekazywana jest też zaliczka za realizację ekoschematów w gospodarstwie, Ministerstwo ogłosiło już szczegółowy wykaz stawek za ekoschematy.

Stawki płatności bezpośrednich również uległy zmianie. Ich wartość zależy między innymi od kursu euro, po którym są przeliczane.

Płatności bezpośrednie — główne zadanie

Podstawową funkcją płatności bezpośrednich jest wsparcie dochodów gospodarstw rolniczych, a realizacja nowych wyzwań środowiskowo-klimatycznych nie powinna odbywać się kosztem osłabienia tej funkcji — można przeczytać na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

źródło: MRiRW

Tagi:

To może Cię zainteresować:

Nowe techniki genomowe NGT szansą dla rolnictwa
Nowe techniki genomowe NGT szansą dla rolnictwa
Forum Wiedzy i Innowacji w Rolnictwie
IX Forum Wiedzy i Innowacji w Rolnictwie
Bezpieczeństwo stosowania środków ochrony roślin jest najważniejsze
Bezpieczeństwo stosowania środków ochrony roślin jest najważniejsze
Polska wołowina
Zakończono ogólnopolskie sympozjum hodowców i przetwórców bydła mięsnego
Metrybuzyna wycofana, przed nami ostatni rok stosowania herbicydów z tą substancją czynną
Metrybuzyna wycofana — kolejny raz zmniejszy się liczba dostępnych herbicydów
Grypa ptaków HPAI tematem spotkania z hodowcami drobiu z Wielkopolski
Grypa ptaków HPAI tematem spotkania z hodowcami drobiu z Wielkopolski