27 listopada w Warszawie odbyła się przełomowa konferencja poświęcona nowym technikom genomowym (NGT). Eksperci z całej Polski dyskutowali o rewolucyjnych metodach hodowli roślin.
Minister rolnictwa Czesław Siekierski podkreślił wagę edukacji w tym zakresie. Jego zdaniem wiedza o NGT będzie kluczowa podczas polskiej prezydencji w Radzie UE.
NGT to zupełnie nowe podejście do modyfikacji roślin. W przeciwieństwie do GMO nie polega na wprowadzaniu obcego DNA. Zamiast tego precyzyjnie zmienia się genom rośliny. Efekty są imponujące. Naukowcy uzyskują odmiany odporne na szkodniki i choroby. Rośliny lepiej znoszą suszę. Potrzebują mniej nawozów do budowania plonu.
Na świecie już powstają pierwsze odmiany. Są to między innymi pomidory odporne na choroby i sałata bogatsza w witaminę C. Trwają prace nad pszenicą z obniżoną zawartością glutenu. Powstają też ziemniaki odporne na zarazę.
Pierwsza obejmuje rośliny z maksymalnie 20 modyfikacjami. Będą one traktowane jak odmiany konwencjonalne. Druga kategoria dotyczy bardziej złożonych zmian. Tu przepisy będą surowsze.
Eksperci widzą w NGT szansę na bezpieczniejszą żywność. Nowe odmiany mogą pomóc w walce ze zmianami klimatu. Zwiększą też konkurencyjność europejskiego rolnictwa.
Minister Siekierski przestrzega przed monopolizacją rynku przez wielkie koncerny. Już teraz kilka firm kontroluje połowę światowego handlu nasionami. Polska domaga się ochrony małych przedsiębiorstw.
Obecne prawo unijne wymaga zmian. Nie nadąża za postępem technologicznym. Komisja Europejska przygotowała projekt nowych przepisów. Trwają nad nim prace w Radzie UE.
Polska zachowuje ostrożne stanowisko. Nie poparła jeszcze unijnego projektu. Minister zapowiada dalsze prace nad regulacjami podczas prezydencji.
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele ministerstw, instytucji naukowych i organizacji branżowych. Obecni byli też uczniowie szkół rolniczych. Podczas wydarzenia przeprowadzono interaktywny sondaż opinii na temat NGT.
To precyzyjna metoda hodowli, która może przynieść przełom w rolnictwie. Kluczowe będzie odpowiednie uregulowanie prawne tej technologii.
źródło: MRiRW
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl