Edit Content

Zabieg głęboszowania gleby – kiedy pole tego wymaga?

Głęboszowanie gleby na całej powierzchni pola nie jest stałym elementem uprawy roli przed siewem roślin. W niektórych gospodarstwach często wykonywana jest uprawa miejsc nadmiernie zagęszczanych — ścieżek przejazdowych i uwroci.

Pomimo tego czasem niezbędne jest jego wykonanie na całej powierzchni pola. Z racji tego, że jest to zabieg uprawowy niezwykle energochłonnych, powinien być on oparty na analizie profilu glebowego i występowaniu nadmiernie zagęszczonej warstwy poniżej głębokości uprawy.

Zabieg głęboszowania gleby
źródło: Canva

Czy zabieg głęboszowania pola jest konieczny?

Na tak postawione pytanie nie można jednoznacznie odpowiedzieć. Obserwując pole i zachowanie roślin, można przypuszczać, że jest ono niezbędne. Jednym z sygnałów informujących o konieczności przeprowadzenia głębokiej uprawy gleby przy pomocy głębosza są długo utrzymujące się zastoiska wodne. Ograniczenie wsiąkania wody na większe głębokości może być spowodowane nadmiernym zagęszczeniem warstwy gleby poniżej poziomu pracy maszyn uprawnych.

Kolejnym sygnałem informującym o konieczności zabiegu jest szybka reakcja roślin uprawnych na niedobór wody. System korzeniowy, który nie przebił się przez warstwę nadmiernie zagęszczoną i nie może efektywnie pobierać wody w głębszych warstw gleby.

Zaobserwowanie jednego lub dwóch powyższych sygnałów powinno skłonić do wykonania prostej odkrywki glebowej podczas sezonu wegetacyjnego, która pozwoli na określenie, czy ich źródłem jest nadmiernie zagęszczona warstwa gleby.

Prosta metoda

Zdecydowanie mniej czasochłonne niż sprawdzanie nadmiernego zagęszczenia warstwy podornej jest wykorzystanie do tego celu zaostrzonego prętu. Jeżeli podczas jego wciskania trafimy na większy opór to jest to informacja, że właśnie natrafił na warstwę nadmiernie zagęszczoną. Przejście przez nią ponownie zmniejsza opór podczas wciskania.

Kiedy wykonać głęboszowanie?

Termin zabiegu powinien być ustalony na podstawie wilgotności gleby. Gleba powinna być na tyle przesuszona, żeby bardzo dobrze się kruszyć, ponieważ to jest podstawowe zadanie tego zabiegu uprawowego. Na glebach lekkich, niezbyt zwięzłych termin ten przypada zwykle w okresie letnim. Wykonanie zabiegu po zbiorze roślin uprawnych pozwala na przejazd ciągnika z maszyną na nieuprawionej glebie, co umożliwia lepsze wykorzystanie jego mocy. Natomiast gleby zwięzłe, latem w przypadku niewystarczającej ilości opadów mogą być zbytnio przesuszone. W związku z tym termin zabiegu należy przesunąć na jesień, po wystąpieniu opadów.

Na jaką głębokość wykonać głęboszowanie?

Głębokość zabiegu zależy od głębokości pracy maszyn uprawowych na polu. Jego celem jest eliminacja nadmiernie zagęszczonej warstwy poniżej zasięgu maszyn uprawowych. Przyjmuje się zwykle, że głębosz powinien pracować na głębokości około 35-50 cm — zwykła głębokość uprawy + 15 cm. Szczegółowej informacji związanej z grubością warstwy nadmiernie zagęszczonej dostarczy prosta odkrywka glebowa. Głębokość pracy maszyny można oszacować podczas weryfikacji konieczności przeprowadzenia samego zabiegu.

Korzyści dla roślin z głęboszowania pola

Pogłębienie uprawy podczas głęboszowania nie niesie ryzyka wyciągnięcia martwicy glebowej, ponieważ zęby maszyny nie mieszają gleby, a jedynie ją kruszą. Takie działanie powoduje eliminację nadmiernego zagęszczenia gleby. Znacznej poprawie ulegają stosunki — wodno powietrzne:

  • zmniejsza się straty wody spowodowane parowaniem z zastoisk
  • zwiększa się podsiąk wody z głębszych warstw gleby
  • polepsza się zasięg systemu korzeniowego
  • zmniejsza się podatność roślin na stres suszy
  • poprawia się retencja wody w glebie

Czy głęboszować całe pole?

Optymalnie, żeby zabieg wykonać na całym polu raz na około 3 do 5 lat — pozwoli to zmniejszyć ryzyko nadmiernego zagęszczenia gleby. Alternatywą dla cało-powierzchniowej uprawy jest częstsze głęboszowanie tylko ścieżek przejazdowych i uwroci.

Wykonanie zabiegu niesie za sobą wiele korzyści, dlatego też pomimo jego dużej energochłonności nie należy z niego rezygnować.

Tagi:

To może Cię zainteresować:

Jak zagospodarować ściernisko po kukurydzy
Ściernisko po kukurydzy trzeba uprawić przed zimą
Sprzedaż nowych ciągników
Kolejny miesiąc z niższą rejestracją nowych ciągników
Rejestracja ciągników rolniczych
Rejestracja nowych ciągników — sierpień 2024
Uprawa pasowa - czym jest Strip-till
Uprawa pasowa (strip-till) - rosnąca popularność tego sposobu uprawy roli
Zabieg głęboszowania gleby
Zabieg głęboszowania gleby - kiedy pole tego wymaga?