Jest to jedna z groźniejszych chorób soi, ponieważ powoduje zamieranie pędów i zbyt wczesne zasychanie roślin. Powodowana jest przez Sclerotinia sclerotiorum, która wywołuje choroby także w innych gatunkach roślin uprawnych.
Objawy choroby widoczne są na łodydze — w różnych jej częściach, ale najczęściej u podstawy. Na początku infekcji widoczne są białoszare plamy. Wraz z postępowaniem choroby w miejscu plam pojawia się watowata grzybnia. W zaawansowanym stadium choroby na powierzchni grzybni lub wewnątrz łodygi widoczne są czarne sklerocja.
Zgnilizna twardikowa soi występująca w dolnej części łodygi może prowadzić do całkowitego zahamowania pobierania wody i składników pokarmowych. W efekcie czego rośliny przedwcześnie zamierają i mogą wylegać. Choroba w przypadku dużego nasilenia może znacznie obniżyć plon nasion.
Choroba rozwija się zwykle w wyższych temperaturach. Do infekcji dochodzi, gdy temperatura powietrza przekracza 12°C i występuje duża wilgotność. Oznacza to, że jednym z czynników sprzyjających chorobie jest zbyt duża obasada roślin. Głównym źródłem infekcji są sklerocja Sclerotinia sclerotiorum znajdujące się w glebie, które mogą pochodzić z innych upraw np. rzepaku ozimego. Choroba w mniejszym stopniu przenoszona jest także z materiałem siewnym, który został zebrany z porażonych roślin.
Do zwalczania zgnilizny twardzikowej zarejestrowane są produkty, które mogą zawierać jedną z poniższych substancji czynnych:
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl