Fuzarioza kolb kukurydzy jest chorobą powodowaną przez wiele szczepów grzybów z rodzaju Fusarium np. Fusarium graminearum, Fusarium subglutinans, Fusarium verticillioides.
Pierwsze oznaki choroby można zaobserwować w momencie nalewania ziarna — najczęściej w fazie dojrzałości mlecznej. Choroba rozwija się na liściach okrywających kolbę oraz na ziarniakach. Na początku rozwoju choroby widoczny jest biały nalot, który z czasem przyjmuje barwę bladoróżową.
Jest to jedna z najważniejszych chorób występujących w kukurydzy uprawianej zarówno na ziarno, jak i również na kiszonkę. Obniża plon ziarna oraz jego jakość — przez zanieczyszczenie mykotoksynami, które produkowane są przez grzyby z rodzaju Fusarium.
Rozwój fuzariozy kolb uzależniony jest między innymi od czynników atmosferycznych — wysoka wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi choroby. Dodatkowo uszkodzenia powodowane przez omacnicę prosowiankę i stonkę kukurydzianą (Marcin linkuj do obu szkodników) są oknem, przez które może dochodzić do porażenia fuzariozą kolb.
Nie ma opracowanego progu ekonomicznej szkodliwości dla fuzariozy kolb kukurydzy.
W zwalczaniu fuzariozy kolb kukurydzy kluczową rolę odgrywają metody niechemiczne. Jedną z nich jest dobór odmian o podwyższonej odporności choroby powodowanej przez grzyby z rodzaju Fusarium.
Kolejnym ważnym elementem wpływającym na poprawę zdrowotności kolb kukurydzy jest zmniejszenie częstości wysiewania roślin zbożowych oraz kukurydzy w danym stanowisku.
Z racji tego, że naturalnym oknem do infekcji są uszkodzenia powodowane przez stonkę kukurydzianą oraz omacnicę prosowiankę, należy zadbać o skuteczną eliminację szkodników uszkadzających kolby.
Choroba może być eliminowana również przez stosowanie środków ochrony roślin z grupy fungicydów. Obecnie zwalczanie fuzariozy kolb kukurydzy zabiegiem chemicznym jest niemożliwe, ponieważ brak jest zarejestrowanych środków grzybobójczych (stan na 30.09.2024).
Aplikacja rozwiązań chemicznych najlepsze rezultaty przynosi wtedy, gdy zostanie wykonana w fazie pełni kwitnienia, przy pomocy preparatów o długim i dobrym działaniu zapobiegawczym.
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl