Zbiór kukurydzy na ziarno w wielu regionach kraju dobiega końca, a po nim zostaje ściernisko oraz duża ilość resztek pożniwnych wymagających zagospodarowania. Zabiegi po zbiorze są jednym z ważniejszych zabiegów ograniczających występowanie omacnicy prosowianki oraz stonki kukurydzianej.
Pierwszym narzędziem rozdrabniającym rośliny po oddzieleniu od nich kolb jest odpowiednio wyposażona przystawka do kukurydzy. Rozdrobnione resztki pożniwne trafiają na powierzchnię pola i tworzą na nim dość grubą warstwę. Po zbiorze kukurydzy na ziarno na hektarze może pozostać ich nawet ponad 20 ton. Po zbiorze pozostaje ściernisko — grube pędy, które wymagają mechanicznego zniszczenia.
Dotychczas najbardziej popularnym zabiegiem uprawowym wykonywanym po zbiorze kukurydzy było talerzowanie ścierniska. Zabieg ten rozdrabniał pozostałe na polu dolne części łodyg oraz system korzeniowy. Jednak takie działanie bardzo często jest niewystarczające, w dalszym ciągu pozostawały duże fragmenty roślin. Mogły być one w dalszym ciągu miejscem zimowania omacnicy prosowianki oraz zachodniej stonki kukurydzianej.
W związku z tym coraz częściej przed wymieszaniem resztek pożniwnych z glebą wykonuje się zabieg mulczowania. Ułatwia on późniejszą uprawę i siew oraz wpływa na zmniejszenie presji omacnicy prosowianki.
Do rozdrobnienia resztek pożniwnych można wykorzystać również wał nożowy. Pracuje on z większą szerokością roboczą niż mulczer, dzięki temu pozwala na szybsze i mniej nakładowe zagospodarowanie ścierniska kukurydzy.
Dopiero dobrze rozdrobnione resztki pożniwne powinny być wymieszane z glebą na głębokość umożliwiającą ich tlenowy rozkład. Rozbicie resztek zabiegami uprawowymi zwiększa powierzchnię styku z glebą, co również przyspiesza ich rozkład.
Niszczenie ścierniska po zbiorze kukurydzy jest jedną z podstawowych metod niechemicznych ograniczania presji omacnicy prosowianki. Jest to szkodnik powodujący największe szkody w uprawie kukurydzy. Dobre rozdrobnienie dolnych części pędów zmniejsza ilość dostępnych miejsc, w których larwy omacnicy prosowianki mogą zimować.
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl