Cena pszenicy w Polsce zmienia się codziennie, ponieważ zależy ona od notowań cen na rynkach międzynarodowych w Paryżu i Chicago.
Najważniejsze parametry to:
Pszenica przeznaczona do celów przemiałowych powinna mieć lepsze parametry jakościowe niż przeznaczana na paszę, co powinno przekładać się również na jej cenę.
Pszenica paszowa ma niższe niektóre parametry jakościowe niż pszenica konsumpcyjna:
Podstawowym kryterium warunkującym cenę pszenicy ozimej są parametry jakościowe i możliwość zakwalifikowania do ziarna wyżej wycenianej pszenicy konsumpcyjnej. Różnica w cenie pszenicy konsumpcyjnej i paszowej jest elastyczna i może sięgać od kliku do nawet 20%, w zależności od jej dostępności. Tym mniejsza dostępność pszenicy konsumpcyjnej, tym jej cena jest wyższa.
Na cenę pszenicy i innych zbóż w punktach skupu wpływa także rejon sprzedaży. Zwykle ceny na południu Polski są o kilka procent niższe od cen na północny kraju. Różnica w cenie uwzględnia koszty transportu do portów morskich.
Na giełdzie MATIF należącej do Euronext zawierane są kontrakty terminowe kupna/sprzedaży po określonej cenie w dniu sprzedaży. Pszenica jest najwyżej wycenianym zbożem i jest często punktem odniesienia do wyceny innych zbóż. Na podstawie transakcji terminowych praktycznie nie można określić trendów związanych ze zmianą cen pszenicy.
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl