Problem mszyc w jęczmieniu ozimym w okresie jesiennym z roku na rok jest coraz większy. Można powiedzieć, że szkodniki te są plagą w tej uprawie i przy braku skutecznej ochrony insektycydowej mogą prowadzić do znacznego spadku plonu, a nawet do konieczności likwidacji uprawy.
Przebieg pogody sprzyja występowaniu szkodników w uprawach ozimych, w tym także w jęczmieniu ozimym. Szkody bezpośrednie powodowane przez mszyce nie są tak niebezpieczne, jak ich szkodliwość pośrednia. Mszyce (Aphidodea) są głównym wektorem najgroźniejszej choroby wirusowej zbóż ozimych — żółtej karłowatości jęczmienia (BYDV).
Objawy żółtej karłowatości jęczmienia bardzo dobrze widoczne są w okresie wczesnej wiosny. Porażone rośliny wyraźniej wolniej rosną — nie wchodzą w fazę strzelania w źdźbło, a wierzchołki i liście żółkną. Z czasem żółknięcie obejmuje całą blaszkę liściową. Liście porażonych roślin są kruche i sztywne oraz ustawione pionowo — nienaturalnie.
Efektem zahamowania wzrostu jest ograniczone wykształcenia kłosów i ziarna, a tym samym dochodzi do znacznego spadku plonu.
W przypadku dużej presji szkodnika w okresie jesiennym metody niechemiczne nie zapewniają wystarczającego zabezpieczenia plantacji przed żerowaniem mszyc i porażaniem roślin jęczmienia ozimego żółtą karłowatość jęczmienia. W takiej sytuacji niezbędne jest zastosowanie środków ochrony roślin z grupy insektycydów.
Sytuacja rolników była dramatyczna, ponieważ zgodnie z prawem nie mogli skutecznie zabezpieczyć swoich plantacji przed szkodnikami. Dlatego, że dotychczas żaden ze środków owadobójczych nie mógł być stosowany w jęczmieniu ozimy jesienią do zwalczania mszyc.
Karate Zeon 050 CS uzyskało warunkowe zezwolenie na stosowanie w jęczmieniu ozimym w okresie jesiennym w celu zwalczana mszyc — szkodników będących wektorem wirusów. Wniosek został złożony przez Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych. Zezwolenie pozwala na aplikację środka ochrony roślin Karate Zeon 050 CS od 15 września do 30 listopada 2024 roku.
Karate Zeon 050 CS został również dodany przez IOR — PIB do wykazu środków owadobójczych dopuszczonych do stosowania w Integrowanej Produkcji jęczmienia ozimego.
Zalecana dawka produktu wynosi od 0,075 do 0,1 l/ha, a okres aplikacji rozpoczyna się w fazie szpilkowania, a kończy z końcem krzewienia (BBCH 10-29). Termin wskazany w zezwoleniu w pełni pokrywa się z rozwojem jesiennym jęczmienia ozimego oraz nalotem mszyc na plantacje.
Więcej informacji o szkodnikach występujących w uprawach rolniczych można znaleźć w naszym atlasie szkodników.
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl