W etykiecie środków ochrony roślin zawarte jest wiele ważnych informacji, których przestrzeganie pozwala na bezpieczne i skuteczne ich stosowanie. Jednym z obostrzeń, które dotyczy użytkowników profesjonalnych i nieprofesjonalnych, jest przestrzeganie okresu karencji.
W przypadku stosowania środków ochrony roślin jest to czas wyrażony najczęściej w dniach, który musi minąć od aplikacji produktu do dnia zbioru uprawy. Jest on określony na podstawie badań przeprowadzanych podczas procesu rejestracji środka ochrony roślin i jest wskazany w etykiecie instrukcji stosowania.
Co ważne okres karencji po zastosowaniu produktu może być różny dla poszczególnych upraw – należy mieć to na uwadze.
Zwykle kilka środków ochrony roślin może zawierać tę samą substancję czynną w tej samej koncentracji, jednak mogą mieć różnych producentów. Wówczas skład produktu może być inny i w związku z tym zmianie ulega często okres karencji. Przykładem tego są dwa produktu zawierające substancję czynną difenkonazol, które mają znacznie odmienny okres karencji w buraku cukrowym. Jeden z nich ma okres karencji wynoszący 35 dni, a drugi 62 dni.
W przypadku niektórych środków ochrony roślin np. herbicydów aplikowanych jesienią w zbożach można spotkać się z zapisem: “okres karencji: nie dotyczy”. Wynika to z faktu, że czas od zastosowania środka do zbioru jest na tyle długi, że nie ma ryzyka pozostania pozostałości substancji czynnej w plonie.
W związku z powyższym wybierając produkt, warto zapoznać się z sekcją etykiety stosowania zatytułowaną:
ŚRODKI OSTROŻNOŚCI I ZALECENIA STOSOWANIA ZWIĄZANE Z DOBRĄ PRAKTYKĄ ROLNICZĄ.
W niej zawarte są informacje związane z okresem karencji w uprawach, w których zarejestrowany jest produkt.
Przestrzeganie okresu karencji jest bardzo ważne, ponieważ nieutrzymanie odpowiedniego interwału od aplikacji do zbioru może spowodować zanieczyszczenie plonu substancją czynną. W skrajnym przypadku może dojść do przekroczenia maksymalnego poziomu pozostałości substancji czynnej w plonie, co może uniemożliwić zakwalifikowanie plonu jako surowca do produkcji żywności lub pasz.
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl