10 września odbyło się spotkanie Ministra Czesława Siekierskiego i sekretarza stanu Michała Kołodziejczaka ze specjalistami w zakresie prawa patentowego z przedstawicielami środowisk naukowych. Tematem spotkania był zakres nowych technik genomowych oraz związana z nim konieczność zmiany przepisów.
W Radzie Unii Europejskiej trwają prace nad projektem rozporządzenia w sprawie roślin uzyskiwanych za pomocą niektórych nowych technik genomowych oraz żywności i pasz pochodzących z tych roślin.
Minister podkreślił, że nowe techniki umożliwiają uzyskanie tych samych zmian, do których prowadzą też konwencjonalne metody hodowlane. Tempo tych zmian jest jednak szybsze w przypadku nowych technik, o których mowa w rozporządzeniu.
Minister przypomniał również, że nowe rozporządzenie regulować ma kwestię uzyskiwania roślin o zmienionym DNA. Inaczej jednak niż dotychczas, uzyskiwanych metodą modyfikacji genetycznych (GMO), w której stosuje się przenoszenie genów pomiędzy gatunkami niespokrewnionymi ze sobą. Rozporządzenie dopuszcza dwie metody biotechnologicznych – ukierunkowanych mutagenezy i cisgenezy. Byłoby to dopuszczenie zmiany DNA w obrębie gatunków, które krzyżują się w naturze i pozostają w puli hodowców.
Minister Siekierski zaznaczył, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi popiera rozwój innowacyjnych technik w rolnictwie. Ważną kwestią, którą według Ministra należy uregulować, jest sprawa patentowania genów i cech roślin uzyskiwanych na drodze nowych technik genowych. Ograniczenie patentowania miałoby zwiększyć konkurencyjność szczególnie małych i średnich hodowli.
źródło: gov.pl
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl