Na soi podobnie jak na innych roślinach uprawnych mogą występować liczne choroby. Ze względu na odmianę i termin siewu plnatcje mogą być na różnym etapie wzrostu, ale są w fazie rozwoju strąków (BBCH 70-79). Na tym etapie wzrostu widoczne są liczne objawy chorób. Porażeniu roślin i rozwojowi chorób sprzyja także duża wilgotność łanu, której źródłem mogą być opady deszczu i poranna rosa.
Według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa powierzchnia zasiewów soi w 2024 roku wynosiła 79,8k hektarów i jest o ponad 35k hektarów większa, niż rok wcześniej. Dla niektórych gospodarstwa uprawa soi będzie nowością, dlatego też tym bardziej należy zwrócić uwagę na jej zdrowotność.
We wczesnych etapach wzrostu na uprawie można zaobserwować zgorzel siewek, jednak bardzo dobrze radzą sobie z nią dostępne zaprawy o działaniu grzybobójczym.
Obecnie w łanie można zaobserwować takie choroby jak:
Jak widać lista chorób, która może obniżyć plon soi, jest dość długa.
Większość chorób obecnie rozwija się na liściach. Znaczne porażenie chorobami może powodować całkowite zamieranie i przedwczesne zasychanie roślin. Skrócenie okresu wegetacji spowodowane chorobami będzie prowadziło do spadku plonu soi.
Presja chorób na plantacjach soi może być znacznie zróżnicowana, nie mniej należy przeprowadzić lustrację i jeżeli jest taka konieczność to wykonać zabieg ochrony grzybobójczej.
Do zwalczania chorób soi zarejestrowanych jest stosunkowo niewielka liczba środków grzybobójczych. Analiza ich składu nie napawa optymizmem, ponieważ zawierają tylko 5 substancji czynnych, które występują samodzielnie lub w mieszaninach. Taki stan rzeczy może rodzić problem odporności chorób na działanie substancji czynnych. Do zwalczania i zabezpieczenia chorób soi można wykorzystać:
Należy pamiętać o tym, że środki ochrony roślin należy stosować zgodnie z etykietą preparatu.
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl