Edit Content

Uprawy

Kukurydza na ziarno -jakie ma cechy?
Cechy kukurydzy na ziarno

Uprawa kukurydzy na ziarno stanowi około połowy powierzchni zasiewów. Dostępna jest duża liczba odmian, które należy porównać pod kątem kilku ważnych cech użytkowych.

Jaka odmiana kukurydzy na słabe gleby?
Jaka odmiana kukurydzy na słabe gleby? Czy typ kolby wpływa na dobór stanowiska?

W przypadku odmian kukurydzy wyróżnia się dwa podstawowe typy kolb fix i flex. Cecha ta jest uwarunkowana genetycznie i może od niej zależeć wykorzystanie potencjału danego stanowiska. Przemyślany wybór odmiany to pierwszy krok w stronę wysokich plonów.

Temperatura stosowania insektycydów
Jaki jest wpływ temperatury stosowania insektycydów na ich skuteczność?

W dalszym ciągu na plantacjach zbóż ozimych i rzepaku można zaobserwować występowanie szkodników. W przypadku zbóż największym zagrożeniem są mszyce — wektory wirusów.

BYDV - wirus żółtej karłowatości jęczmienia
Czym zwalczać mszyce w jęczmieniu ozimym jesienią?

Miniony sezon wegetacyjny 2023/2024 pokazał, jak ważne jest przeprowadzenie skutecznej jesiennej ochrony owadobójczej. Na plantacjach, na których nie wykonano zabiegu lub był on nieterminowy można było zaobserwować uszkodzenia roślin powodowane przez wirus BYDV.

Oprysk na miotłę zbożową jesienią
Zwalczanie miotły zbożowej - Czym wykonać oprysk na miotłę zbożową jesienią?

Większość plantacji zbóż ozimych jest traktowana jesienią herbicydami w celu zwalczenia chwastów jedno i dwuliściennych. W programie chwastobójczym należy uwzględnić obecność substancji czynnych eliminujących miotłę zbożową.

Chlorotoluron - Jakie chwasty zwalcza?
Chlorotoluron nie tylko na miotłę zbożową

Jedną z częściej wykorzystywanych substancji czynnych do jesiennych programów ochrony herbicydowej zbóż jest chlorotoluron. Jest to bardzo stary związek i częściej stosowany jest w mieszaninach zbiornikowych niż gotowych produktach wieloskładnikowych.

Fazy rozwojowe zbóż BBCH 10
Fazy rozwojowe zbóż w skali BBCH

Fazy rozwojowe zbóż podobnie jak w przypadku innych gatunków roślin uprawnych zostały opisane przy pomocy skali BBCH. Dzięki temu można łatwo określić ich fazy rozwojowe oraz porównać je z zapisami na etykiecie środka ochrony roślin lub innego produktu dedykowanego do stosowania w uprawie zbóż.

Bor w rzepaku
Bor w rzepaku ma duże znacznie — ile boru na rzepak zastosować jesienią?

Rzepak ozimy należy do roślin uprawnych o dużych potrzebach pokarmowych w stosunku do boru. Z racji tego, że jest to mikroelement niemobilny w roślinie, więc bardzo ważne jest jego zastosowanie w formie nawożenia dolistnego.

Śmietka w rzepaku dowiedz się więcej o zwalczaniu śmietki kapuścianej z portalu jakuprawiac.pl
Czy śmietka kapuściana jest najważniejszym szkodnikiem? Śmietka w rzepaku - niezwykle groźna

Śmietka kapuściana w rzepaku jest dużym problemem, z którym bardzo trudno sobie poradzić. Jej zwalczanie po wycofaniu zapraw zawierających substancje czynne z grupy neonikotynoidów oraz insektycydów fosfoorganicznych, jest niezwykle trudne.

Fazy rozwojowe rzepaku
BBCH rzepaku - Fazy rozwojowe rzepaku ozimego

Fazy rozwojowe rzepaku ozimego podobnie jak innych roślin uprawnych zostały opisane według skali BBCH. Pozwala ona przy pomocy kodu dziesiętnego określić zaawansowanie rozwoju roślin rzepaku ozimego na plantacji.

Zaprawa do jęczmienia ozimego
Jaką zaprawę do jęczmienia ozimego wybrać?

Wybór zaprawy do jęczmienia ozimego jest ważny. Dobrze dobrana zaprawa zabezpiecza rośliny przed najważniejszymi chorobami przenoszonymi z materiałem siewnym oraz tym, których źródłem jest gleba.

Szkodniki rzepaku jesienią
Szkodniki rzepaku jesienią - realne zagrożenie dla plantacji

Szkodniki rzepaku jesienią mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia plantacji w przypadku braku systematycznego monitoringu oraz zabiegów owadobójczych. Wysiew zaprawionego materiału siewnego zaprawą insektycydową jest tylko początkiem ochrony rzepaku.

Kiła kapusty w rzepaku
Kiła kapusty - dużym zagrożeniem dla powodzenia upraw rzepaku

Kiła kapusty w przeciwieństwie do innych chorób powodowanych przez grzyby nie może zostać wyeliminowana przez zabiegi fungicydowe. W jej przypadku bardzo ważną rolę ogrywają metody niechemiczne ograniczania presji oraz zapobieganie wystąpieniu kiły kapusty na danych polu.

Termin siewu rzepaku - kiedy siać rzepak w Polsce
Termin siewu rzepaku ozimego

Termin siewu rzepaku ozimego w Polsce jest zróżnicowany regionalnie. Rozpoczyna się 5 sierpnia, a kończy około 25 sierpnia. Przebieg pogody występujący w okresie jesiennych w ostatnich latach skłania do dyskusji na temat zmiany zaleceń związanych z optymalnym terminem siewu.

Oprysk na perz
Oprysk na perz - zwalczanie chwastów na ściernisku przy pomocy środków ochrony roślin

Perz właściwy jest zdecydowanie najbardziej powszechną rośliną wieloletnią zachwaszczającą pola uprawne. Jej zwalczanie w zbożach jest bardzo trudne, a w innych uprawach (burak cukrowy, rzepak ozimy i inne dwuliścienne) stosunkowo drogie. Dlatego też optymalny termin jego eliminacji przypada na okres po zbiorze upraw, zwłaszcza zbóż.

dodano :
Fazy rozwojowe kukurydzy
Fazy rozwojowe kukurydzy BBCH

Znajomość i prawidłowe oznaczanie faz rozwojowych kukurydzy pozwala na skuteczne zarządzanie uprawą — stosowanie środków ochrony roślin, aplikację nawozów dolistnych i wykonanie innych zabiegów związanych z prowadzeniem łanu. posługiwanie się skrótami faz BBCH pozwala na szybsze i łatwiejsze przekazywanie informacji o tempie rozwoju kukurydzy oraz o możliwości wykonywania w nich różnych zabiegów agrotechnicznych.

Choroby soi
Choroby soi mogą obniżać plon uprawy

Na soi podobnie jak na innych roślinach uprawnych mogą występować liczne choroby. Ze względu na odmianę i termin siewu plnatcje mogą być na różnym etapie wzrostu, ale są w fazie rozwoju strąków (BBCH 70-79). Na tym etapie wzrostu widoczne są liczne objawy chorób. Porażeniu roślin i rozwojowi chorób sprzyja także duża wilgotność łanu, której źródłem mogą być opady deszczu i poranna rosa.

dodano :