Owocówka jabłkóweczka jest powszechnie występującym szkodnikiem w sadach jabłoniowych, w których wyrządza duże szkody. Żeruje larwa w owocach, obniżając znacznie ich jakość oraz możliwość przechowywania. Ograniczenie jej szkodliwości wymaga prowadzenia monitoringu i wykonania terminowych zabiegów zgodnie z sygnalizacją.
Zimują gąsienice w naturalnych przestworach np. w korze drzew, ale też infrastrukturze towarzyszącej uprawie jabłoni. Wylot motyli pierwszego pokolenia rozpoczyna się na od końca kwietnia do połowy maja w zależności o przebiegu pogody. Następnie ma miejsce składanie jaj, z których po około 10 dniach wylęgają się gąsienice. Rozpoczynają one żerowanie wewnątrz owoców, które trwa zwykle 3 tygodnie. Po ich upływie gąsienice wygryzają się z owoców jabłoni, aby w glebie przepoczwarczyć się. Lot drugiego pokolenia motyli ma miejsce w okresie letnim, a gąsienice tego pokolenia mogą żerować na jabłoni nawet do października.
Owocówka jabłkóweczka należy do rodziny zwójkowatych. Jest motylem niewielkich rozmiarów o rozpiętości skrzydeł dochodzącym do 2 centymetrów. Skrzydła pierwszej pary są brunatnopopielate z brązową plamką, a druga para jest jasnobrązowa.
Larwy po wylęgu są przeźroczyste, następnie jasnożółte, które wraz z wiekiem stają się lekko różowe z wyraźnie zaznaczoną czarną głową.
Larwy pierwszego i drugiego pokolenia żerują wewnątrz gniazda nasiennego, powodują znaczne obniżenie jakości plonu handlowego. Nie nadają się one do bezpośredniej konsumpcji oraz przechowywania. Uszkodzone jabłka zwykle opadają przed zbiorem.
Zasadność wykonania zabiegu zwalczającego owocówkę jabłkóweczkę, można ustalić na podstawie bieżącego monitoringu lub historii sadu:
Do zwalczania gąsienic owocówki jabłkóweczki można wykorzystać środki ochrony roślin zawierające substancje czynne z różnych grup chemicznych. Najczęściej w preparatach przeznaczonych do jej zwalczania można znaleźć takie substancje czynne jak:
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl