Łokaś garbatek jest szkodnikiem zbóż ozimych i jarych, który w okresie wschodów może powodować znaczne straty w obsadzie roślin uprawnych. Ponadto na kłosach mogą żerować chrząszcze, które również wpływają na obniżenie poziomu plonowania.
Samice łokasia garbatka w okresie letnim składają jaja bezpośrednio do gleby. Po okresie około dwóch tygodni wylęgają się larwy, które są zagrożeniem dla zbóż ozimych.
Zimują larwy, które również wiosną prowadzą żer, by w okresie maja przepoczwarczyć się w glebie i dać początek kolejnemu pokoleniu łokasia garbatka. Chrząszcze na uprawach zbóż prowadzą żer uzupełniający i samice składają jaja.
Chrząszcz jest czarny, matowy, a długość jego ciała osiąga do 1,6 centymetra. Na pokrywach skrzydeł na widoczne podłużne żeberkowanie.
Larwy łokasia garbatka mają do 25 mm długości i trzy pary dobrze wykształconych i silnych nóg tułowiowych. Larwa po stronie grzbietowej jest ciemniejsza, natomiast po stronie brzusznej biała lub żółta.
Larwy szkodnika żerują jesienią na zbożach w niskich fazach rozwojowych. Wyjadają blaszkę liściową, pozostawiając tylko nerwy. Larwy mogą też podcinać całe rośliny lub pojedyncze źdźbła i wciągając je do wydrążonych tuneli w glebie. Uszkodzenia występują placowo i najczęściej można je zaobserwować od brzegu pola.
Chrząszcze żerują w fazie dojrzałości mlecznej i uszkadzają ziarniaki, jednak szkody przez nie powodowane są nieznaczne — nie mają znaczenia gospodarczego.
Znaczące szkody gospodarcze powoduje larwa, dlatego też tylko dla niej opracowano progi ekonomicznej szkodliwości z podziałem na:
Łokaś garbatek jest trudnym w eliminacji szkodnikiem i wymaga połączenia metod niechemicznych i chemicznych. Do metod niechemicznych przydatnych w zwalczaniu łokasia garbatka są:
W wielu przypadkach zabiegi niechemiczne są niewystarczające, dlatego niezbędne jest wykonanie oprysku insektycydem. Ich liczba jest znacznie ograniczona, co niewątpliwie utrudnia zwalczanie łokasia garbatka w uprawie zbóż.
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl