Rolnice to nazwa grupy motyli składająca się z kilku gatunków między innymi są to: rolnica zbożówka, rolnica tasiemka, rolnica gwoźdźiówka, rolnica czopówka. Uszkodzenia powodują gąsienice, które żerują na większości gatunków roślin uprawianych na polach. Rolnice są szczególnie uciążliwe, ponieważ jest bardzo mało skutecznych rozwiązań umożliwiających ich eliminację z upraw.
W przypadku rolnic zimują larwy ostatniego pokolenia w glebie. Zwykle motyle pierwszego pokolenia pojawiają się na polach w maju. W celu określenia możliwości wystąpienia rolnic na plantacji należy prowadzić monitoring nalotu motyli. Na podstawie ilości odłowionych motyli można oszacować potencjalną presję ze strony rolnic. Rolnice składają jaja na nadziemnej częściach roślin uprawnych lub bezpośrednio na glebie. Larwy drugiego pokolenia mogą żerować na plantacji od lipca do nawet końca września. Ich aktywność związana jest z przebiegiem temperatury.
Są to motyle osiągające rozpiętość skrzydeł do 5 centymetrów. Skrzydła przednie są wyraźnie ciemniejsze (szare, często z deseniem) w odróżnieniu od drugich skrzydeł, które mogą być nawet koloru białego. Ostatnie stadium gąsienic może osiągać nawet 6 centymetrów długości. Larwa naga wyróżniającą się stroną grzbietową (ciemniejszą) i brzuszną jaśniejszą. Gąsienice w przypadku zagrożenie zwijają się charakterystycznie — spiralnie.
W przypadku rolnic szkody powodują gąsienice, które zaraz po wylęgu rozpoczynają żerowania na liściach, pędach roślin uprawnych, a starsze stadia rozwojowe larw mogą żerować również na częściach podziemnych — bulwach, korzeniach. Gąsienice żerujące na młodych roślinnych powodują ich podcinanie, w efekcie czego zamierają.
W uprawie ziemniaka największe znaczenie gospodarcze ma żerowanie drugiego pokolenia, ponieważ wygryzają one bulwy. Obniżają jakość plonu handlowego oraz zwiększają ryzyko występowania chorób, zwłaszcza w okresie przechowywania.
Uszkodzenia widoczne są zwykle placowo i postępują od brzegów pola ku jego środkowej części.
Rolnice wyrządzają szkody w wielu roślinach uprawnych, dlatego też próg ekonomicznej szkodliwości został w oszacowany dla konkretnych gatunków, a nawet faz rozwojowych:
Ich zwalczanie w uprawach jest znacznie utrudnione, ponieważ zarejestrowana jest niewielka liczba środków ochrony roślin przeznaczona do eliminacji szkodnika. W praktyce największą efektywność mają zabiegi nalistne ukierunkowane na zwalczanie młodych gąsienic. W uprawach polowych roślin rolniczych i warzyw można stosować produktu zawierające między innymi:
Jednym ze sposobów ograniczania uszkodzeń powodowanych przez szkodniki glebowe jest zaprawianie materiału siewnego. Do tego celu można wykorzystać preparat zawierający substancję czynną cyjanotraniliprol.
Należy pamiętać o tym, że w celu zwalczania szkodników, środki ochrony roślin należy stosować zgodnie z etykietą produktu.
W związku z niewielką liczbą dostępnych chemicznych rozwiązań do eliminacji szkodnika z upraw niezbędne jest zwrócenie szczególnej uwagi na zabiegi niechemiczne.
Do najważniejszych należy zaliczyć:
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl