Edit Content

Drutowce – pędraki (Elateridae)

Drutowce to grupa chrząszczy z rodziny sprężykowatych (Elateridae), których larwy są szkodnikami roślin uprawnych. Są one wielożerne, a larwy żerujące w glebie. Dlatego też drutowce mogą być zagrożeniem dla wszystkich gatunków uprawnych. Do drutowców zalicza się takie gatunki jak osiewnik rolowiec, osiewnik skibowiec, nieskor czarny, dwójkowiec szeroki, dwójkowiec kruszcowy, pilniczek polny.

Młoda larwa drutowca
źródło: Canva

Drutowiec — opis szkodnika

Chrząszcze tej grupy szkodników mają tzw. aparat skokowy, który umożliwi im szybkie i sprężynujące podskakiwanie, jeżeli zostaną przewrócone na grzbiet. Wielkość i kolor chrząszczy jest nieznacznie zróżnicowany pomiędzy poszczególnymi gatunkami. Najczęściej imago może osiągnąć długość ciała do około 2 cm, a larwa do 3,0 centymetra.

Cechą wspólną niezależnie od gatunku szkodnika jest wygląd larwy drutowca. Larwa jest koloru brązowopomarańczowego, żółtego, żółtobrązowego z wyraźnie widoczną segmentacją ciała. Posiada 3 pary krótkich odnóży oraz stosunkowo twardy oskórek.

Występowanie i cykl rozwojowy drutowców

Pełne cykl rozwojowy szkodnika jest zróżnicowany w zależności od gatunku i może trwać od 2 do nawet 6 lat. Dlatego też szkodliwość drutowców jest znacznie zróżnicowana pomiędzy latami. Formą zimującą drutowca jest imago — chrząszcze, które wiosną składają jaja do gleby.

Z jaj wylęgają się larwy, które rozwijają się i żerują w glebie przez okres kilku lat, najgroźniejsze są larwy w ostatnich latach przed przepoczwarczeniem.

Szkodliwość drutowców dla roślin uprawnych

Larwy drutowców żerują na roślinach od momentu siewu, co może powodować zamieranie roślin w fazie kiełkowania i niewyrównane wschody. Żerowanie szkodnika na młodych roślinach może prowadzić do ich zamierania.

Natomiast uszkodzenia powodowane na roślinach uprawnych w wyższych fazach rozwojowych mogą także prowadzić do ich zamierania. W wyniku ograniczenia możliwości pobierania wody i składników pokarmowych. Jeżeli w wyniku żerowania drutowców roślina nie zamiera, to ma ona gorszy wigor.

Larwy drutowców żerują także na korzeniach buraka cukrowego, bulwach i innych częściach podziemnych ziemniaka oraz warzyw. Uszkodzone ograny podziemne są bardziej narażone na infekcję grzybami i bakteriami patogenicznymi.

Obniża to nie tylko ilość, ale również jakość zbieranych ziemniaków i innych warzyw oraz trwałość przechowalnicza.

Próg ekonomicznej szkodliwości

Zwalczanie pędraków w glebie jest dość trudnym zadaniem, podobnie jak przeprowadzenie rzetelnego ich występowania na polu. Na podstawie szkodliwości dla poszczególnych upraw przyjęto poniższe progi szkodliwości:

  • ziemniaki przed sadzeniem: 11 larw na 1m2
  • ziemniaki przed sadzeniem w uprawach przemysłowych: 11 larw na 1m2
  • burak cukrowy przed siewem: przynajmniej 5 larw na 1m2
  • groch przed siewem: przynajmniej 2 larwy na 1m2
  • kukurydza przed siewem: przynajmniej 2 larwy na 1m2
  • zboża przed siewem: przynajmniej 2 larwy na 1m2

Ochrona chemiczna

Zwalczanie larw drutowców jest bardzo utrudnione, ponieważ szkodniki te żerują i bytują w glebie. W związku z tym konwencjonalny zabiegi owadobójczy, wykonywany preparatem nalistnym zwykle nie daje zadowalającej skuteczności.

Dlatego tez do zwalczania pędraków w uprawach polowych rekomendowane są często produkty aplikowane bezpośrednio do gleby. Zawierają one substancję czynną teflutrynę, cypermetrynę lub lambda-cyhalotrynę.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z negatywnym wpływem larw drutowców na uprawy jest też zaprawianie materiału siewnego.

Ważną rolę w ograniczaniu presji pędraków na rośliny uprawne odgrywają zabiegi niechemiczne, takie jak uprawa roli, odpowiednie następstwo roślin.

Tagi:

To może Cię zainteresować:

Stonka kukurydziana czyli Diabrotica Vigifera Vigifera
Stonka kukurydziana (Diabrotica vigifera vigifera)
Rolnice
Rolnice - zwalczanie w uprawach
Szarek komośnik
Szarek komośnik (Bothynoderes punctiventris)
Łokaś garbatek
Łokaś garbatek (Zabrus tenebrioides)
Skrzypionka zbożowa
Skrzypionka zbożowa (Oulema melanopus)
Młoda larwa drutowca
Drutowce - pędraki (Elateridae)
Pryszczarek kapustnik
Pryszczarek kapustnik (Dasyneura brassicae)
Chowacz czterozębny
Chowacz czterozębny (Ceutorhynchus pallidactylus)
Chowacz podobnik
Chowacz podobnik (Ceutorhynchus assimilis)
Mszyce
Mszyce (Aphidodea)
Omacnica prosowianka
Omacnica prosowianka (Ostrinia nubilalis)
Stonka ziemniaczana chrząszcz
Stonka ziemniaczana
Śmietka kapuściana
Śmietka kapuściana (Delia radicum)
Słodyszek rzepakowy
Słodyszek rzepakowy (Meligethes aeneus)
Chowacz brukwiaczek
Chowacz brukwiaczek (Ceutorhynchus napi)
Owocówka jabłkóweczka
Owocówka jabłkóweczka (Cydia pomonella)