Edit Content

Chowacz czterozębny (Ceutorhynchus pallidactylus)

Chowacz czterozębny (Ceutorhynchus pallidactylus) w praktyce rolniczej określany jest szkodnikiem łodygowym, ponieważ jego larwy żerują wewnątrz łodyg rzepaku. Zwalczanie tego szkodnika zbiega się z zabiegiem na chowacza brukwiaczka w rzepaku. Oba szkodniki stanowią poważne zagrożenie dla powodzenia uprawy rzepaku ozimego.

Chowacz czterozębny
źródło: Canva

Występowanie i cykl rozwojowy chowacza czterozębnego

Zimują chrząszcze, które przed nalotem na plantacje rzepaku ozimego żerują na roślinach z rodziny kapustowatych, głównie pospolitych gatunkach chwastów. Na przełomie marca/kwietnia nalatują na rzepak ozimy. Samice składają jaja do nerwu głównego lub ogonka liściowego, w którym larwa rozpoczyna żerowanie.

Po pewnym czasie larwy przegryzają się do łodygi i drążą korytarze w stronę szyjki korzeniowej. Larwy po zakończeniu żerowania wygryzają się z łodygi i przenoszą się do gleby, w której się przepoczwarczają. Chrząszcze wylatują w okresie letnim i prowadzą żer w celu przygotowania się do zimowania.

Chowacz czterozębny — opis szkodnika

Chrząszcz jest czarno — szarozielony, na przedpleczu między pokrywami ma jasną plamkę, osiąga wielkość do 3 mm Jest to jego cecha charakterystyczna.

Larwa jest biała z ciemniejszą głową, nie ma nóg i ma długość ciała do 5 mm.

Szkodliwość chowacza czterozębnego w rzepaku

Larwy żerują w nerwie głównym lub ogonku liściowym, jednak największe szkody powoduje po przegryzieniu się do łodygi. Larwa chowacza drąży w niej długie korytarze sięgające aż szyjki korzeniowej. Po około 4 tygodniach larwa szkodnika wygryza się z łodygi i przedostaje się do gleby.

Łodyga uszkodzona przez chowacza czterozębnego rośnie prosto w przeciwieństwie do S-kształtnych deformacji, które można zaobserwować po żerowaniu chowacza brukwiaczka.

Pędy rzepaku uszkodzone przez larwy są bardziej podatne na wyleganie oraz gorzej przewodzą wodę i składniki pokarmowe, w efekcie czego rośliny nie mogą wykorzystać pełnego potencjału plonowania. Dodatkowo otwory, przez które chrząszcze składały jaja oraz wygryzała się larwa są miejsce infekcji grzybami patogenicznymi.

Próg ekonomicznej szkodliwości

W podjęciu decyzji dotyczącej zwalczania pomocny może być monitoring plantacji prowadzony przy pomocy żółtych naczyń. Wówczas zabieg należy wykonać, jeżeli w ciągu trzech dni będzie przynajmniej 20 chrząszczy w żółtym naczyniu.

Przydatna jest również ocena liczby chrząszczy na roślinach, w przypadku stwierdzenia 20 sztuk na 25 roślinach można wykonać zabieg.

Ochrona chemiczna

Zabieg wykonywany na plantacji rzepaku ozimego zwalczający chowacza brukwiaczka ogranicza również liczebność chowacza czterozębnego. Do tego celu można wykorzystać środki ochrony roślin zawierające jedną z substancji czynnych:

  • acetamipryd
  • tau-fluwalinat
  • gamma-cyhalotryna
  • lambda-cyhalotryna
  • cypermetryna
  • deltametryna
  • flupyradifuron
  • etofenproks

Tagi:

To może Cię zainteresować:

Stonka kukurydziana czyli Diabrotica Vigifera Vigifera
Stonka kukurydziana (Diabrotica vigifera vigifera)
Rolnice
Rolnice - zwalczanie w uprawach
Szarek komośnik
Szarek komośnik (Bothynoderes punctiventris)
Łokaś garbatek
Łokaś garbatek (Zabrus tenebrioides)
Skrzypionka zbożowa
Skrzypionka zbożowa (Oulema melanopus)
Młoda larwa drutowca
Drutowce - pędraki (Elateridae)
Pryszczarek kapustnik
Pryszczarek kapustnik (Dasyneura brassicae)
Chowacz czterozębny
Chowacz czterozębny (Ceutorhynchus pallidactylus)
Chowacz podobnik
Chowacz podobnik (Ceutorhynchus assimilis)
Mszyce
Mszyce (Aphidodea)
Omacnica prosowianka
Omacnica prosowianka (Ostrinia nubilalis)
Stonka ziemniaczana chrząszcz
Stonka ziemniaczana
Śmietka kapuściana
Śmietka kapuściana (Delia radicum)
Słodyszek rzepakowy
Słodyszek rzepakowy (Meligethes aeneus)
Chowacz brukwiaczek
Chowacz brukwiaczek (Ceutorhynchus napi)
Owocówka jabłkóweczka
Owocówka jabłkóweczka (Cydia pomonella)