Chowacz brukwiaczek (Ceutorhynchus napi) i chowacz czterozębny zaliczane są do tzw. szkodników łodygowych, ponieważ ich larwy żerują wewnątrz łodyg. Jest on pierwszym szkodnikiem, który nalatuje na plantacje rzepaku ozimego. W wyniku uszkodzeń powodowanych przez larwy ograniczeniu ulega transport wody oraz składników pokarmowych, a także zwiększa się podatność na rzepaku na wyleganie. W celu jego zwalczania niezbędne jest terminowe zastosowanie środków ochrony roślin.
Formą zimująca chowacza brukwiaczka jest imago, czyli chrząszcz. Zimuje on w glebie w stanowiskach, na których uprawiany był rzepak ozimy lub inne gatunki roślin z rodziny kapustowatych.
Chrząszcze chowacza rozpoczynają wiosenną aktywność, gdy temperatura gleby przekracza 5°C. Ich nalot na plantacje rzepaku ozimego ma miejsce przy temperaturze powietrza powyżej 10°C. Chrząszcze prowadzą żer na roślinach rzepaku, jednak nie powoduje one znaczących szkód.
Samice składają jaja do wnętrza łodyg rzepaku, gdzie rozwijają się larwy. Opuszczają one pędy rzepaku po około 40 dnia, aby przepoczwarczyć się w glebie. Chowacz ma jedno pokolenie w roku.
Chowacz brukwiaczek należy do rodziny ryjkowcowatych i ma charakterystycznie wydłużony aparat gębowy. Chowacz jest szary i osiąga około 4 mm. Natomiast larwa jest żółto-biała i beznoga, osiąga długość do 7 mm.
Larwy rozwijające się wewnątrz pędu uszkadzają jej wnętrze, co powoduje ograniczenie transportu wody i składników pokarmowych oraz osłabia wytrzymałość mechaniczną łodyg.
Rośliny w miejscu składania jaj są bardziej podatne na pękanie spowodowane intensywnym wzrostem i wahaniami temperatur. Przerwanie powłok roślin sprzyja również infekcji grzybami patogenicznymi. Objawem żerowania chowacza jest charakterystycznie S - kształtne wygięcie łodygi.
Szkodnik nalatuje na plantację rzepaku wczesną wiosną, dlatego też monitoring w postaci żółtych naczyń należy rozpocząć wcześnie. Ekonomiczny próg szkodliwości to 10 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu trzech dni.
Zasadność wykonania zwalczania chowacza można również określić na podstawie lustracji plantacji. Zabieg należy wykonać, jeżeli zaobserwowane zostaną przynajmniej 2 chrząszcze na 25 roślinach.
Zwalczanie chowaczy łodygowych jest podstawowym zabiegiem agrotechnicznym, ponieważ, przy ich dużej presji, mogą one znacząco ograniczać plon nasion.
Do ich zwalczania można wykorzystać środki ochrony roślin, które mogą zawierać substancje czynne:
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl