Słodyszek rzepakowy (Meligethes aeneus) to jeden z najgroźniejszych szkodników występujący wiosną w rzepaku ozimym, rzepaku jarym, rzepiku oraz innych roślinach uprawnych z rodziny kapustowatych. Szkody powoduje także na plantacjach nasiennych warzyw kapustnych. Chrząszcze w poszukiwaniu pokarmu przegryzają pąk, co prowadzi do ich usychania i opadania. Przy dużej presji i przedłużających się nalotach na plantację oraz przy braku skutecznego zabiegu straty w plonie rzepaku ozimego mogą przekroczyć 80%.
Słodyszek zimuje w glebie, w resztkach pożniwnych, na miedzach oraz skrajach lasów. Wiosną, gdy temperatura gleby osiąga około 10°C, słodyszki opuszczają miejsca zimowego spoczynku i przenoszą się na kwiaty o żółtej barwie, takie jak jaskier czy mniszek. Po osiągnięciu stabilnej temperatury powietrza, powyżej 15°C słodyszek nalatuje na plantacje rzepaku.
Larwy dojrzewają i zagrzebują się w glebie, gdzie przepoczwarczają się. Pod koniec czerwca pojawiają się chrząszcze nowego pokolenia, które po krótkim okresie żerowania przylatują do miejsc zimowania. Słodyszek rzepakowy ma tylko jedno pokolenie w ciągu roku.
Szkodnik to czarny chrząszcz o długości ciała od 2 do 3,0 mm. Jego ciało jest metalicznie błyszczące, o odcieniu granatowym lub ciemnozielonym. Charakterystyczną cechą tego szkodnika są czułki, które składają się z trzech członów zakończonych buławką. Jaja są białe, wydłużone, o długości do 0,5 mm. Larwy są białe, mają ciemne plamki na grzbiecie i ciemną głowę. Posiadają trzy pary odnóży i osiągają długość do 4 mm.
Najpoważniejsze szkody powodują chrząszcze w fazie pąkowania plantacji rzepaku. Szkodnik nadgryza pąki u nasady pąków w poszukiwaniu pokarmu. Dodatkowo do wnętrza pąków samice składają jaja, a larwy żerują w ich wnętrzu. Uszkodzone pąki żółkną, usychają i opadają, pozostawiając jedynie szypułki kwiatowe, co prowadzi do obniżenia plonu. Jeśli faza rzepaku, w której pąki są zamknięte, wydłuża się, na przykład z powodu chłodnej pogody to straty w plonie mogą być jeszcze większe.
Zależy on do fazy rozwojowej plantacji rzepaku ozimego:
Faza zwartego kwiatostanu (BBCH 50 -52) 1-2 chrząszcze na roślinie
Faza luźnego kwiatostanu (BBCH 55-59) 3-5 chrząszczy na roślinie
Po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości zasadne jest rozpoczęcie zwalczania chemicznego przy użyciu środków ochrony roślin z grypy insektycydów.
Obecnie zarejestrowane są 96 środków ochrony rośli z grupy insektycydów, które mogą być wykorzystane do zwalczania słodyszka. W przypadku konieczności wykonania więcej niż jednego zabiegu na słodyszka należy pamiętać o rotacji aplikacji insektycydów o różnych mechanizmach działania. Poniżej wybrane substancje czynne do zwalczania szkodnika.
Substancja czynna |
---|
acetamipryd |
cypermetryna |
deltametryna |
acetamipryd, lambda-cyhalotryna |
lambda-cyhalotryna |
tau-fluwalinat |
etofenproks |
Ważne jest, aby przestrzegać zaleceń producenta środka ochrony roślin dotyczących dawkowania i terminów stosowania środków chemicznych zawartych w etykiecie instrukcji stosowania.
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl