Szkodniki rzepaku jesienią mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia plantacji w przypadku braku systematycznego monitoringu oraz zabiegów owadobójczych. Wysiew zaprawionego materiału siewnego zaprawą insektycydową jest tylko początkiem ochrony rzepaku.
Uprawie rzepaku szkodniki towarzyszą od praktycznie samych wschodów. Kilka gatunków ma szczególnie duże znacznie gospodarcze, a inne nieco mniejsze. Te o dużym znaczeniu mogą doprowadzić do zniszczenia plantacji rzepaku. Jesienią w uprawie rzepaku występują najczęściej:
Lista gatunków szkodników występująca w rzepaku ozimym jest zdecydowanie dłuższa niż w zbożach. Są one realnym zagrożeniem dla uprawy, zwłaszcza dla roślin w niskich fazach rozwojowych (link do artykułu o fazach rozwojowych). Małe rośliny rzepaku mogą być uszkadzane przez pchełki oraz mszyce.
Szkodnik rzepaku jesienią mogą nalatywać na plantację już od momentu wschodów, dlatego też warto prowadzić monitoring ich obecności na roślinach oraz wystawić żółte naczynia. Coraz częściej, zwłaszcza do monitoringu śmietki kapuścianej, wykorzystywane są pułapki feromonowe.
Chemiczną walkę ze szkodnikami rozpoczyna się po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości:
Presja ze strony szkodników jesienią w rzepaku jest zróżnicowana i zależy ona przebiegu pogody. Nalotowi na plantacje sprzyja ciepła pogoda, która coraz częściej występuje w okresie jesiennym. Dlatego też do zwalczania szkodników jesienią trzeba podejść całościowo.
Pierwszym zabiegiem jest zaprawianie- wysiew materiału siewnego pozwoli na zabezpieczenie roślin przez kilka pierwszych tygodni. Wykorzystanie zapraw insektycydowych nie zwalnia jednak z konieczności prowadzenia monitoringu.
Kolejnym krokiem jest sięgnięcie po środki owadobójcze. W ich wyborze warto kierować się także właściwościami substancji czynnych w odniesieniu do zwalczanej formy i biologii szkodnika. Do zwalczania szkodników nieżerujących w rzepaku dużo bardziej przydatne będą substancje o szybkim działaniu np. z grupy pyretroidów.
Z kolei do eliminacji szkodników żerujących można wykorzystać substancje czynne o działaniu systemicznym w roślinie. Ochrona roślin rzepaku przed szkodnikami będzie wówczas dłuższa w porównaniu z aplikacją insektycydów tylko o działaniu powierzchniowym.
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl