Rzepak ozimy należy do roślin uprawnych o dużych potrzebach pokarmowych w stosunku do boru. Z racji tego, że jest to mikroelement niemobilny w roślinie, więc bardzo ważne jest jego zastosowanie w formie nawożenia dolistnego.
Bor w rzepaku uczestniczy w wielu ważnych procesach fizjologicznych. W okresie jesiennym szczególnie ważny jest wpływ boru na:
Z powyższych punktów wynika jednoznacznie, że właściwe odżywienie borem roślin rzepaku zwiększa ich mrozoodporność i zimotrwałość.
Nawożenie borem rzepaku ozimego należy podzielić na okres jesienny i wiosenny. Ilość boru, którą należy dostarczyć roślinom rzepaku, zależy od tempa ich wzrostu. Zwykle dawka boru w rzepaku jesienią nie powinna być niższa niż 150 g/ha, w przypadku intensywnego przyrostu biomasy oraz długiej i ciepłej jesieni, warto rozważyć zwiększenie dawki boru do nawet 250 g/ha.
Wyższą ze wspomnianych wcześniej dawek należy bezwzględnie podzielić na 2 części. W przypadku planowanej aplikacji boru na poziomie 150 g. Nawożenie borem warto rozpocząć, gdy rośliny rzepaku wykształcą przynajmniej 4 liście właściwe (faza rozwojowa rzepaku BBCH 14). Ich powierzchnia pozwala na efektywne pobranie składnika i zmniejszenie ryzyka niedoboru.
Jeżeli rośliny rozwijają się intensywnie, to w fazie 8. liści można wykonać drugą aplikację dolistną boru.
W okresie jesiennym niedobór boru widoczny jest w postaci pustej przestrzeni w korzeniu — jest to objaw bardzo charakterystyczny. W przypadku silnego deficytu boru może dochodzić do zahamowania wzrostu i tworzenia liści.
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl