Śmietka kapuściana w rzepaku jest dużym problemem, z którym bardzo trudno sobie poradzić. Jej zwalczanie po wycofaniu zapraw zawierających substancje czynne z grupy neonikotynoidów oraz insektycydów fosfoorganicznych, jest niezwykle trudne.
Jedną z podstawowych metod monitoringu występowania śmietki kapuścianej jest wystawienie żółtych naczyń. Zabieg należy wykonać, gdy w żółtym naczyniu zostanie zaobserwowana przynajmniej 1 muchówka w ciągu 3 dni.
Do monitoringu obecności śmietki kapuścianej wykorzystywane są coraz częściej pułapki feromonowe. Pozwalają one na szybkie i skuteczne wykrycie nadchodzącego zagrożenia.
Z racji tego, że nalot szkodników może rozpocząć się równo ze wschodami, należy możliwie szybko wystawić żółte naczynia lub pułapki feromonowe. W przypadku śmietki kapuścianej zwalcza się muchówkę przed złożeniem jaj.
Jest to szczególnie ważne, ponieważ spóźnienie zabiegu spowoduje nieodwracalne uszkodzenia w rzepaku. Muchówki składają jaja i z nich wylęgają się larwy śmietki uszkadzające system korzeniowy rzepaku. Zwalczanie żerujących larw śmietki kapuścianej na korzeniach rzepaku jest niemożliwe.
W okresie jesiennym w rzepaku ozimym oprócz śmietki kapuścianej występują także inne gatunki szkodników, które mogą powodować znaczne straty gospodarcze:
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl