Większość plantacji zbóż ozimych jest traktowana jesienią herbicydami w celu zwalczenia chwastów jedno i dwuliściennych. W programie chwastobójczym należy uwzględnić obecność substancji czynnych eliminujących miotłę zbożową.
Na wielu polach zbóż ozimych miotła zbożowa jest jedynym chwastem jednoliściennym. Występuje ono często w uprawie pszenicy ozimej, nieco rzadziej w innych gatunkach ozimych.
Wchodzi bezpośrednio po siewie zbóż, a jej wschody hamują dopiero ujemne temperatury. W związku z tym w przypadku ciepłej jesieni i zimie może wschodzić cały czas. Miotła zbożowa występuje w formie ozimej oraz jarej. Różnią się one dynamiką wzrostu — większy potencjał do krzewienia mają formy ozime.
Zwalczanie chwastów jesienią powinno być kompleksowe, czyli uwzględniać eliminację gatunków jedno i dwuliściennych. Gotowe produkty wieloskładnikowe zawierają komponent do zwalczania miotły zbożowej. W przypadku przygotowania samodzielnie mieszaniny opryskowej z kilku herbicydów należy uwzględnić substancję czynną bardzo dobrze zwalczającą ten pospolity chwast.
Wschody miotły zbożowej, mogą być znacznie przesunięte w czasie. Dlatego też do jej eliminacji w pierwszej kolejności warto wykorzystać substancje czynne o bardzo dobrym działaniu doglebowym. Pozwalają one ograniczyć zachwaszczenie wtórne miotłą zbożową.
Do tej grupy należą takie substancje czynne jak chlorotoluron (linkowanie do tekstu), flufenacet, prosulfokarb, czy też pednimetalina oraz diflufenikan. Diflufenikan w praktyce rolniczej wykazuje raczej średnią skuteczność w zwalczaniu miotły zbożowej i jest związkiem wspierającym jej eliminację.
W okresie jesiennym można zastosować również substancje czynne pobierane tylko przez liście chwastów. Należy wówczas pamiętać, że nie zabezpieczają one przed zachwaszczeniem wtórnym miotłą zbożową.
Grupa herbicydów zawierających ten typ substancji czynnych zwalcza tylko chwasty rosnące w momencie aplikacji. Substancją czynną, która może być wykorzystana do oprysku na miotłę zbożową jesienią jest pinoksaden.
Substancja czynna penoksulam pobierania jest głównie przez liście chwastów, w mniejszy stopniu przez korzenie. Pomimo swoich cech też może zostać wykorzystana do jesiennego zwalczania miotły zbożowej.
Lista substancji czynnych, którą można wykorzystać do przygotowania oprysku na miotłę zbożową jesienią, jest dość długa. Dlatego też warto stosować do jej zwalczania substancje czynne o różnych mechanizmach działania w kolejnych latach.
Takie postępowanie ograniczy ryzyko powstawania odporności miotły zbożowej i innych gatunków chwastów na działanie herbicydów.
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl