Stonka kukurydziana została skreślona z listy organizmów kwarantannowych w Unii Europejskiej w 2014 roku, a od 2005 roku występuje w Polsce. Jest szkodnikiem powodującym coraz większe szkody w uprawie kukurydzy, a zasięg jej występowania obejmuje praktycznie wszystkie województwa.
Długość ciała chrząszczy nie przekracza 7 mm — samice są z reguły większe od samców. Szkodniki występują w bardzo zróżnicowany ubarwieniu. Pokrywa skrzydeł mogą być żółtozielone, pomarańczowe, a nawet czerwonawe.
Osobniki mogą być ciemne, jak również z charakterystycznymi jaśniejszymi paskami. Larwa jasna z ciemną głową; z 3 parami odnóży — w osiąga do 18 mm.
Formą zimującą są jaja w glebie, z których wylęgają się larwy. Proces ten może być znacznie przesunięty w czasie i trwać od maja nawet do sierpnia. Larwy po kilku tygodniach żerowania w glebie przepoczwarczają się. Chrząszcze opuszczają glebę i przed złożeniem jaj prowadzą żer między innymi na kolbach kukurydzy. Obecnie w warunkach polskich występuje tylko jedno pokolenie szkodnika.
Rośliny kukurydzy uszkadzają zarówno larwy, jak i chrząszcze. Żerowanie chrząszczy jest zdecydowanie mniej niebezpieczne dla uprawy. Imago uszkadza znamiona kolb, przez co może nie dochodzić do jej pełnego zapylenia i zawiązania ziarniaków. Miejsce żerowania chrząszczy jest naturalny oknem infekcji dla grzybów z rodzaju Fusarium, które mogą obniżać jakość plonu.
Żerowanie larw powoduje zdecydowanie większe szkody gospodarcze. Uszkadzają one system korzeniowy, utrudniając w ten sposób pobieranie wody i składników pokarmowych przez rośliny uprawne. Dodatkowo rośliny z silnie uszkodzonym systemem korzeniowym, mogą wylegać.
Jeszcze nie określono dla tego szkodnika progu ekonomicznej szkodliwości.
Dużą rolę w ograniczaniu presji szkodnika ogrywają metody niechemiczne:
Do zwalczania chemicznego szkodnika można wykorzystać zarejestrowane środki ochrony roślin, które zawierają jedną z poniższych substancji czynnych:
Jedną z metod ograniczania liczebności stonki kukurydzianej mogą być zabiegi zwalczające chrząszcze przed złożeniem jaj.
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl