Edit Content

Omacnica prosowianka (Ostrinia nubilalis)

Omacnica prosowianka (Ostrinia nubilalis) jest powszechnie występującym szkodnikiem kukurydzy, który w latach o dużej presji powoduje znaczny spadek plonu ziarna lub biomasy. Jego zwalczanie chemiczne jest znacznie utrudnione, ponieważ wymaga zabiegu opryskiwaczem szczudłowym umożliwiającym późny wjazd w łan kukurydzy. Bardzo dużą rolę w eliminacji szkodnika z upraw kukurydzy odgrywają metody niechemiczne, a zwłaszcza uprawa roli i odpowiednie gospodarowanie resztkami pożniwnymi.

Omacnica prosowianka
źródło: Canva

Występowanie i cykl rozwojowy omacnicy prosowianki

Zimują gąsienice zwykle u nasady łodygi lub resztkach pożniwnych kukurydzy, gdzie zachodzi przepoczwarzanie się. Wylot motyli może być rozciągnięty w czasie i trwać od początku czerwca do końca lipca.

Motyle rozpoczynają składanie jaj zwykle w ostatniej dekadzie czerwca. Jaja składane są po spodniej stronie liścia w złożach, w których ich liczba może dochodzić nawet do 80 sztuk. Z jaj po kilku dniach wylegają się larwy, które rozpoczynają żer.

Opis omacnicy prosowianki

Formą dorosłą szkodnika jest motyl, który nie powoduje uszkodzeń na roślinach kukurydzy. Żerują i uszkadzają łodygi, kolby i inne części kukurydzy gąsienice.

Gąsienice są koloru od kremowego, bladożółtego do jasnobrązowego z zaznaczonymi delikatnie ciemnymi plamkami.

Jakie szkody powoduje omacnica prosowianka w uprawie kukurydzy

Gąsienicę omacnicy mogą żerować na wszystkich częściach rośliny uprawnej. Najczęściej uszkadzają łodygę oraz kolbę. Łodyga wewnątrz, której żeruje gąsienica, traci swoją sztywność i ulega wyłamaniu. Powoduje to starty związane z brakiem możliwości zbioru na ziarno i biomasę oraz zwiększa prawdopodobieństwo porażenia chorobami.

Szkodnik atakuje również kolby, w których wygryza otwory. Miejsca żerowania gąsienic są naturalnym oknem do infekcji grzybami, zwłaszcza z rodzaju fuzarium.

Próg ekonomicznej szkodliwości omacnicy prosowianki

Ocenę progu szkodliwości omacnicy prosowianki można przeprowadzić na podstawie historii pola. Ocenie podlega liczba łodyg kukurydzy uszkodzonych przez jej larwy szkodnika w latach poprzedzających uprawę na danym polu.

W przypadku, gdy odsetek roślin z objawami żerowania larw na łodygach przekracza 15% w uprawie kukurydzy na ziarno lub 30% w użytkowaniu na kiszonkę, to należy przeprowadzić zwalczanie chemiczne lub biologiczne szkodnika.

Drugi sposób oceny progu szkodliwości polega na lustracji uprawy kukurydzy w okresie czerwca oraz lipca i określenie liczby złóż jaj. Jeżeli liczba złóż jaj przekracza 6 na 100 roślin kukurydzy, to zasadne jest przeprowadzenie zwalczania omacnicy prosowianki.

Rola nie chemicznych metod w zwalczaniu szkodnika

Jedną z metody zwalczania omacnicy prosowianki jest uprawa ścierniska po zbiorze kukurydzy. Larwy zimują w podstawie łodygi, a jej rozdrobnienie zabiegami uprawowymi ogranicza dostępność miejsc do jej zimowania.

Również stosowanie preparatów lub innych zabiegów przyspieszających mineralizację resztek pożniwnych może ograniczyć występowanie omacnicy w kolejnych latach.

Aplikacja odpowiednich preparatów mikrobiologicznych oraz stosowanie środków ochrony roślin zawierających mikroorganizmy.

Jakie środki ochrony roślin można zastosować do zwalczania omacnicy prosowianki

Celem zabiegu są gąsienice i prawidłowy wybór terminu aplikacji środków ochrony roślin umożliwi skuteczną eliminację larw omacnicy z plantacji kukurydzy.

Przydatne w ustaleniu optymalnego czasu zwalczania szkodnika, mogą być pułapki feromonowe lub świetlne i na podstawie ilości odłowionym motyli podejmowane jest decyzja o stosowaniu środka ochrony roślin. Druga metoda polega na obserwacji złóż jaj oraz pustych osłonek.

Tagi:

To może Cię zainteresować:

Stonka kukurydziana czyli Diabrotica Vigifera Vigifera
Stonka kukurydziana (Diabrotica vigifera vigifera)
Rolnice
Rolnice - zwalczanie w uprawach
Szarek komośnik
Szarek komośnik (Bothynoderes punctiventris)
Łokaś garbatek
Łokaś garbatek (Zabrus tenebrioides)
Skrzypionka zbożowa
Skrzypionka zbożowa (Oulema melanopus)
Młoda larwa drutowca
Drutowce - pędraki (Elateridae)
Pryszczarek kapustnik
Pryszczarek kapustnik (Dasyneura brassicae)
Chowacz czterozębny
Chowacz czterozębny (Ceutorhynchus pallidactylus)
Chowacz podobnik
Chowacz podobnik (Ceutorhynchus assimilis)
Mszyce
Mszyce (Aphidodea)
Omacnica prosowianka
Omacnica prosowianka (Ostrinia nubilalis)
Stonka ziemniaczana chrząszcz
Stonka ziemniaczana
Śmietka kapuściana
Śmietka kapuściana (Delia radicum)
Słodyszek rzepakowy
Słodyszek rzepakowy (Meligethes aeneus)
Chowacz brukwiaczek
Chowacz brukwiaczek (Ceutorhynchus napi)
Owocówka jabłkóweczka
Owocówka jabłkóweczka (Cydia pomonella)