Edit Content

Śmietka kapuściana (Delia radicum)

Śmietka kapuściana (Delia radicum) to jesienny szkodnik rzepaku ozimego, ale również występujący wiosną w warzywach z rodziny kapustowatych oraz rzepaku jarego. Szkody przez nią powodowane na korzeniach stały się znacznie bardziej uciążliwe po wycofaniu zapraw nasiennych zawierających substancje czynne z grupy neonikotynoidów. Wielu plantatorów boryka się z problemem żerowania tego szkodnika, które prowadzi do osłabienia roślin lub nawet ich zamierania. Straty w obsadzie przekładają się bezpośrednio na obniżenie plonu nasion.

Śmietka kapuściana

Występowanie i cykl rozwojowy stonki ziemniaczanej

Szkodnik ma 3 pokolenia w ciągu roku. Owady dorosłe pierwszego pokolenia pojawiają się do drugiej dekady kwietnia i następnie składają jaja na korzeniach roślin z rodziny kapustowatych.

Larwy drugiego pokolenia pojawiają się na korzeniach roślin uprawnych pod koniec kwietnia i na początku maja. Osobniki dorosłe drugiego pokolenia śmietki kapuścianej można zaobserwować od połowy czerwca, a żerujące larwy nawet do końca lipca.

Trzecie pokolenie, którego larwy powodują największe szkody w uprawie rzepaku, może nalatywać na plantację od początku sierpnia nawet do końca października. Samica składa jaja (nawet do 100 sztuk), najczęściej wokół szyi korzeniowej roślin kapustnych, a larwy śmietki kapuścianej wylęgają się po 4-8 dniach.

Opis śmietki kapuścianej

Śmietka kapuściana to muchówka o długości 5-6 mm, charakteryzująca się czerwoną plamką na srebrzystym czole. Larwa śmietki jest koloru białego i pozbawiona nóg, jej długość nie przekracza 7 mm.

Szkodliwość śmietki kapuścianej

Owady dorosłe nie powodują uszkodzeń na gatunkach roślin uprawnych z rodziny kapustowatych, szkodliwe dla upraw są larwy. Żerowanie larw śmietki powoduje uszkodzenia korzeni, co osłabia rośliny i może prowadzić do ich zamierania w wyniku niedoboru wody i składników pokarmowych. Osłabione roślin mają również obniżoną zimotrwałość, co może skutkować ich wypadem w okresie zimowym.

Próg ekonomicznej szkodliwości śmietki kapuścianej

Nalot muchówek na plantacje rzepaku ozimego i innych roślin z rodziny kapustowatych może być wydłużony, dlatego też niezbędne jest prowadzenie ciągłego monitoringu. Należy go rozpocząć krótko po siewie, a pomocne w jego prowadzeniu mogą być żółte naczynia lub dedykowane pułapki feromonowe.

Próg ekonomicznej szkodliwości określany na podstawie żółtych naczyń wynosi- 1 muchówka w żółtym naczyniu w ciągu trzech dni.

Agrotechniczne metody ograniczania presji śmietki na plantacje

Jednym z czynników ograniczających negatywny wpływ śmietki kapuścianej na rośliny rzepaku jest wczesny lub terminowy siew — rośliny w wyższych fazach rozwojowych mają większą zdolność regeneracji uszkodzeń.

Kolejnym ważnym elementem jest prawidłowy płodozmian, a mianowicie unikanie uprawy rzepaku po rzepaku lub innych roślinach kapustowatych.

Ostatnia kwestia to przestrzeganie izolacji przestrzennej między tegoroczną i ubiegłoroczną plantacją rzepaku.

Chemiczne zwalczanie śmietki kapuścianej w rzepaku

Ochrona rzepaku przed śmietką kapuścianą powinna być prowadzona dwutorowo. W pierwszej kolejności należy wysiewać materiał siewny zaprawiony jedną z zapraw, która zawiera substancję czynną cyjanotraniliprol lub flupyradifuron.

W przypadku przedłużających się nalotów szkodnika na plantację rzepaku ozimego niezbędne będzie przeprowadzenie jego zwalczania w formie oprysku insektycydem. Do ochrony owadobójczej dostępna jest dość długa lista środków ochrony roślin, które mogą zawierać substancje czynne z grupy pyretroidów lub neonikotynoidów, bądź też ich mieszaniny.

Tagi:

To może Cię zainteresować:

Stonka kukurydziana czyli Diabrotica Vigifera Vigifera
Stonka kukurydziana (Diabrotica vigifera vigifera)
Rolnice
Rolnice - zwalczanie w uprawach
Szarek komośnik
Szarek komośnik (Bothynoderes punctiventris)
Łokaś garbatek
Łokaś garbatek (Zabrus tenebrioides)
Skrzypionka zbożowa
Skrzypionka zbożowa (Oulema melanopus)
Młoda larwa drutowca
Drutowce - pędraki (Elateridae)
Pryszczarek kapustnik
Pryszczarek kapustnik (Dasyneura brassicae)
Chowacz czterozębny
Chowacz czterozębny (Ceutorhynchus pallidactylus)
Chowacz podobnik
Chowacz podobnik (Ceutorhynchus assimilis)
Mszyce
Mszyce (Aphidodea)
Omacnica prosowianka
Omacnica prosowianka (Ostrinia nubilalis)
Stonka ziemniaczana chrząszcz
Stonka ziemniaczana
Śmietka kapuściana
Śmietka kapuściana (Delia radicum)
Słodyszek rzepakowy
Słodyszek rzepakowy (Meligethes aeneus)
Chowacz brukwiaczek
Chowacz brukwiaczek (Ceutorhynchus napi)
Owocówka jabłkóweczka
Owocówka jabłkóweczka (Cydia pomonella)