Nawożenie trawnika to jeden z zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie, który jeśli wykonany jest prawidłowo to warunkuje zdrowy trawnik przez cały rok. Nawożenie jesienne różni się nieco od tego wykonywanego wiosną. Ma przygotować go do przetrwania zimy. W odróżnieniu od nawożenia wiosennego, którego główną rolą jest pobudzenie trawnika do wzrostu.
Przed zastosowaniem nawozu na trawnik, należy go odpowiednio przygotować. Służą do tego inne prace pielęgnacyjne w ogrodzie np. wertykulacja trawnika.
Przede wszystkim należy bezwzględnie usunąć z trawnika zalegające liście opadające z pobliskich drzew i krzewów. Zgrabienie liści może wydawać się prozaiczną czynnością, ale z punktu widzenia przygotowania trawnika do zimy, ma kluczowe znaczenie.
Zalegające na trawniku liście są idealnym środowiskiem do rozwoju patogenów, w tym Microdochium nivale (Fusarium nivale). Patogen ten odpowiada za występowanie pleśni śniegowej na trawniku wiosną. Jesienne opady deszczu powodują też, że zalegające liście są po prostu ciężkie i powodują pokładanie się trawy. Ograniczają też dostęp światła, przez co trawa może zamierać.
Przed wysianiem nawozu trawnik powinien być krótko przystrzyżony. Trawnik należy kosić póki rośnie, nie skracając go jednak jednorazowo o więcej niż 1/3 długości źdźbeł.
Przyjmuje się, że optymalna długość trawnika na zimę to około 4 cm. Zbyt krótko przystrzyżony trawnik mógłby wymarznąć. Zbyt wysoko skoszona trawa mogłaby pokładać się pod ciężarem śniegu. Koszenie należy wykonać do kosza lub usunąć pokos z darni.
Jesień to też dobry moment na wyrównanie brzegów trawnika przy rabatach i donicach.
Jesienne nawożenie ma na celu przygotowanie go do zimy. Powinno być odpowiednio zbilansowane pod kątem ilości składników mineralnych: azotu, potasu i fosforu.
W tym nawożeniu nie zależy nam na pobudzeniu trawnika do wzrostu, dlatego nawóz wysiany jesienią, powinien być ubogi w azot. Azot w mniejszej ilości również jest ważnym składnikiem nawożenia jesiennego, ale w mniejszej proporcji niż w nawozie wiosennym.
Nawóz jesienny powinien być bogaty w potas i fosfor. Duża zawartość potasu w jesiennym nawozie podniesie odporność trawy roślin na niskie temperatury. Fosfor natomiast jest tym składnikiem, który stymuluje wzrost układ korzeniowy i w ten sposób pomaga przystosować się roślinom do zimy.
Możliwe jest też zastosowanie nawozów organicznych, np. w postaci granulowanego obornika. Należy jednak pamiętać, o właściwym bilansie azotu, potasu i fosforu. Nawóz ptasi ma wysoką zawartość azotu - lepiej stosować go na wiosnę. Jako jesienny nawóz organiczny na trawnik, lepiej sprawdzi się np. obornik koński, który ma mniejszą zawartość azotu, za to więcej- fosforu i potasu.
Nawóz jesienny można wysiewać w już w sierpniu, jednak nie zaleca się tego robić później niż pod koniec października.
Bardzo ważna jest kontrola warunków pogodowych. Nawóz nie może być wysiany w zbyt niskich temperaturach. Gleba, która przymarzła nie przejmie składników pokarmowych, eliminującym czynnikiem pogodowym zatem są przymrozki.
Po zastosowaniu nawozu trawnik należy podlać. Nawóz rozpuści się, a składniki wnikną w głąb gleby.
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl