Porzeczka czerwona jest jednym z najpopularniejszych krzewów owocowych uprawianych w Polsce. Jej uprawa nie jest bardzo wymagająca. Ma bardzo smaczne owoce, pełne cennych witamin.
To właśnie one są największym walorem tych krzewów i zarazem powodem takiej popularności porzeczki czerwonej w ogrodach. Z owoców porzeczki czerwonej robi się liczne przetwory, między innymi: galaretki, dżemy, czy soki.
Porzeczka czerwona jest silnie rosnącym krzewem owocowym. Roślina ma kępiasty pokrój. W zależności od odmiany może osiągać do około 2,5 wysokości i szerokości. Porzeczka kwitnie na przełomie kwietnia i maja.
Z białych niewielkich kwiatów porzeczki czerwonej w lipcu/sierpniu dojrzewają zebrane w regularne grona czerwone soczyste owoce. Co ważne porzeczka czerwona owocuje głównie na pędach dwuletnich.
Podium popularnych w ogrodach odmian otwiera Holenderska czerwona. Jest to bardzo plenna odmiana. Silnie rośnie i doskonale radzi sobie z trudnymi warunkami klimatycznymi. Owocuje w pierwszej dekadzie lipca. Jej owoce są średniej wielkości.
Duże i bardzo smaczne owoce to charakterystyczna cecha odmiany Heros. Owoce tej odmiany dojrzewają nieco wcześniej, bo już na początku lipca.
Późny termin owocowania za to charakteryzuje odmianę Tatran. Ta odmiana porzeczki czerwonej ma duże i ciemnoczerwone owoce. Jest odmianą deserową, ale nadaje się też na przetwory.
Wybierając idealne stanowisko do uprawy porzeczki czerwonej w ogrodzie, należy pamiętać o kilku kwestiach. Aby owoce dojrzewały, były słodkie i soczyste krzew porzeczki czerwonej należy posadzić na słonecznym stanowisku.
Gleba pod uprawę porzeczki powinna być wilgotna, ale przepuszczalna. Odczyn gleby powinien być obojętny, ewentualnie lekko kwaśny. Krzew porzeczki czerwonej nadaje się do uprawy w pojemnikach, ale w praktyce jest to stosunkowo rzadkie rozwiązanie.
Najczęściej porzeczka sadzona jest w szpalerze lub grupie. W takim nasadzeniu należy pamiętać, aby zachować odpowiedni rozstaw między sadzonkami. W zależności od odmiany może to być 1,5-2 m.
Co ważne, po uprawy porzeczki w ogrodzie warto wybrać takie miejsce, które będzie osłonięte od wiatru.
Jak wspomniano wyżej, porzeczka czerwona nie jest bardzo wymagającym w uprawie krzewem owocowym. Jednak jeżeli o nią dobrze zadbamy do odwdzięczy się obfitym wowocowaniem.
Ze względu na nasłonecznione stanowisko wymaga podlewania, szczególnie w upalne dni. Krzewy należy nawadniać wczesnym rankiem lub po zachodzie słońca.
Podlewanie poza godzinami silnej operacji słońca ogranicza parowanie i ułatwia wnikanie wody w podłoże.
Krzewy porzeczki można nawozić raz lub dwa razy w roku. W przypadku opcji raz do roku nawóz należy zastosować do końca kwietnia.
Jeśli zdecydujemy się na wersję nawożenia dwa razy w roku - będzie to nawożenie wiosenne, które należy wykonać na przełomie marca i kwietnia i nawożenie letnie - w maju. Pod rośliny można wysiać granulowany uniwersalny nawóz ogrodniczy.
Cięcie pędów krzewu porzeczki jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie tej rośliny. W cięciu porzeczki wyróżniamy kilka zabiegów.
Po posadzeniu sadzonki porzeczki na jesień, w kolejnym roku, od końca lutego do końca marca należy wykonać cięcie wczesnowiosenne. W pierwszym roku należy przyciąć pędy krzewu nad 2-3 oczkiem nad powierzchnią gleby. W drugim roku usuwamy już tylko pędy słabsze, pokładające się lub uszkodzone.
W kolejnych latach wycina się pędy 4-5 letnie, skracając je przy samym podłożu. Wykonuje się też cięcie sanitarne, czyli usuwa się chore, zamarłe, suche lub krzyżujące się pędy.
Porzeczka jest krzewem wieloletnim. Aby uniknąć wymiany rośliny na nowy egzemplarz, co 7-9 lat zaleca się wykonać cięcie odmładzające. Polega ono na przycięciu rośliny bardzo nisko około 5-10 cm nad ziemią.
Mając jednak na uwadze, że porzeczka owocuje głównie na dwuletnich pędach, trzeba się liczyć z tym, że po takim zabiegu, przez dwa lata porzeczka nie zaowocuje.
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Odmiany porzeczki różnią się miedzy sobą mrozodpornością. Przy czym na ewentualne przemarzanie narażone są nie tylko pędy, ale też korzenie. W zależności od odmiany, warunków atmosferycznych danej zimy, czy nawet regionu Polski, zalecenia co do zabezpieczenia porzeczki przed zimą różnią się.
Jeśli zachodzi taka potrzeba, zaleca się, aby całą roślinę osłonić białą agrowłókniną lub gotowymi osłonkami, a w nasady rośliny wykonać około 30 cm kopczyk z kory lub trocin.
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl