Bluszcz pospolity (Hedera helix) jest zimozielonym pnączem. Osiąga do 30 m długości, przy czym roczny przyrost to nawet 50 do 100 cm. Bluszcz pospolity ma skórzaste, ciemnozielone liście. Zimą przybierają one barwę bardziej ciemnobrązową. Bluszcz kwitnie niepozornie białymi kwiatami od września do listopada.
Charakterystyczną cechą bluszczu jest umiejętność wspinania się na podpory: po murach, drzewach, kamieniach za pomocą korzeni przybyszowych. Pięknie wygląda posadzony przy ścianach budynków, tworząc ozdobną, zimozieloną "elewację".
Bluszcz pospolity jest najlepiej znoszącym cień pnączem. Idealne stanowisko pod kątem nasłonecznienia to półcień i cień. Pod kątem wymagań glebowych bluszcz nie jest specjalnie wymagający.
Przeciętna piaszczysto-gliniasta gleba będzie dobrym środowiskiem dla bluszczu. Gleba powinna mieć odczyn zasadowy, być wilgotna, ale przepuszczalna.
W ogrodzie warto posadzić bluszcz tak, aby umożliwić mu wspinaczkę. Prowadzenie po kratce pergoli lub stojakach na pnącze będzie dobrym rozwiązaniem.
Bluszcz nie wymaga jednak "sztucznych" podpór. Świetnie wkomponuje się w ogród posadzony przy ścianach budynku, płocie czy drzewach.
Zalecane jest, aby sadzić pnącza co najmniej:
Należy przy tym zachować rozstaw od 50 do 100 cm.
Nawożenie należy wykonywać w miarę potrzeby. Jeśli kondycja rośliny jest widocznie słabsza, stosuje się uniwersalny nawóz granulowany. Jesienią, nie później jednak niż do końca października, aby wzmocnić system korzeniowy, warto zastosować nawóz potasowo-magnezowy.
Z reguły bluszczu pospolitego nie trzeba zabezpieczać przed zimą. W wyjątkowo surowe zimy lub w odniesieniu do odmian bluszczu mniej odpornego zalecane jest usypanie kopczyka, okrywanie słomą lub innym materiałem izolacyjnym wokół podstawy pnączy rośliny.
Zaraz po posadzeniu zaleca się, aby pędy przyciąć do wysokości około 30 cm. Ma to na celu wytworzenie przez bluszcz nowych pędów.
W pierwszym i drugim roku należy wykonać cięcie wczesnowiosenne. Skraca się wówczas pędy o 1/3 do 2/3 długości. Taki zabieg ma na celu rozkrzewienie pędów, ale przy okazji można też wykonać zabieg cięcia sanitarnego. Cięcie sanitarne to usunięcie chorych, zamarłych, suchych lub krzyżujących się pędów.
W trzecim roku i kolejnych latach zaleca się wykonywać jedynie cięcie sanitarne. Pozostałe pędy można zostawić. Można też przyciąć roślinę na jednakową wysokość około 150 cm.
Jest to technika tak zwanego słabego cięcia i można ją wykorzystać nie tylko przy cięciu hedera helix. Będzie ona bezpieczna do zastosowania do innych pnączy, kiedy nie ma pewności, jaka wysokość cięcia będzie poprawna. Cięcie wykonuje się ostrym sekatorem 1 cm powyżej pąka lub rozgałęzienia.
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl