Wertykulacja trawnika to zabieg, którego celem w najogólniejszym ujęciu jest odnowa trawnika. Jest popularnym i skutecznym zabiegiem w ogrodzie. Prawidłowo wykonana wertykulacja przyczynia się do zachowania ładnego i zdrowego trawnika przez cały rok.
Wertykulacja trawnika polega na mechanicznym usuwaniu filcu powstałego ze starych źdźbeł pozostałych po koszeniu i mchu. W zalegającej na trawniku warstwie np. z resztek z koszenia, z łatwością rozwijać się mogą bakterie i grzyby chorobotwórcze. Gęsta zbita warstwa tuż przy glebie ogranicza też dostęp powietrza i wody. Woda zatrzymywana jest w wierzchniej warstwie, a powstały kożuch utrudnia jej przenikanie w głąb gleby.
Zabieg wertykulacji warto wykonać na przynajmniej dwuletnich trawnikach, które są już dobrze ukorzenione. Na trawnikach młodszych lepiej sprawdzi się wykonanie aeracji specjalnymi nakładkami z kolcami lub widłami. Wertykulacja trawnika to również jego aeracja, czyli napowietrzanie. Wykonanie wertykulacji mechanicznej na młodym, słabo ukorzenionym trawniku, może spowodować jej wyrywanie.
Wertykulację trawnika, na dużych powierzchniach, można wykonać przy pomocy wertykulatora spalinowego lub elektrycznego. Wertykulator taki wyposażony jest w kosz zbierający. Na dużych trawnikach jednak jego opróżnianie może być uciążliwe. Warto wówczas rozważyć wertykulację bez kosza, a wyciągnięte z trawnika resztki łatwo można zgrabić grabiami z szerokim rozstawem zębów.
Na mniejszych powierzchniowo trawnikach można zastosować wertykulator ręczny, zamocowany na aluminiowym lub drewnianym trzonku. Wówczas również usunięte pozostałości należy zgrabić.
Przyjmuje się, że wertykulacje trawnika należy przeprowadzać raz z roku. Zabieg ten najlepiej przeprowadzić albo na wiosnę, albo przy okazji jesiennych prac w ogrodzie. Najpopularniejszym terminem jest jednak czas wiosennych porządków w ogrodzie.
Jeden i drugi termin na przeprowadzenie wertykulacji będzie dobry. Należy go jednak wykonać z uwzględnieniem warunków pogodowych. Zarówno wiosną, jak i jesienią przeciwskazaniem będą przymrozki, które mogą uszkodzić odsłonięte w wyniku wertykulacji korzenie. Narzędzia do wertykulacji sięgają głębokości kilku cm w głąb gleby, zatem zabieg przeprowadzony w nieodpowiednich warunkach pogody, może narazić korzenie i w efekcie uszkodzić darń.
Aeracja na młodym trawniku i wertykulacja na tym lepiej ukorzenionym, nie powinna być przeprowadzane również wtedy, gdy gleba jest bardzo mokra. Niezależnie od wykorzystanego narzędzia, można w ten sposób powyrywać trawnik i uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego.
Mimo dużego nakładu pracy bezpośrednio po zabiegu, dla mniej doświadczonego ogrodnika, trawnik wygląda na uszkodzony, jednak wertykulacja trawnika, przeprowadzana raz w roku i pod warunkiem wykonania jej w odpowiednim czasie, daje szereg korzyści:
Po wertykulacji warto wysiać nawóz do trawy. Jeśli zabieg był wykonany w ogrodzie w czasie prac jesiennych, należy wybrać nawóz jesienny. Więcej o składzie i terminie zastosowania nawozu na trawnik jesienią znajdą Państwo w innym naszym artykule o nawożeniu trawnika jesienią.
Jeśli wertykulacja była przeprowadzana w ogrodzie wiosną, należy wysiać nawóz bogaty w azot. Dodatek fosforu i potasu w nawozie zadba o rozwój systemu korzeniowego i gospodarkę wodą, ale to właśnie dzięki azotowi trawnik rośnie i ma soczyście zielony kolor.
Po zastosowaniu nawozu trawnik należy oczywiście podlać. Ułatwi to równomierne wnikanie składników do gleby.
Jeśli w trawniku przed wertykulacją dużo było mchu, warto wybrać nawóz z dodatkiem żelaza, który w perspektywie czasu pomoże uporać się z mchem w trawniku.
Wiosną warto też wybrać nawóz do trawy z dodatkiem minerałów - jeśli trawnik jest "stary", wertykulacja nie była wykonana w poprzednim roku lub trawnik jest mocno zniszczony.
Wertykulacja wykonana wiosną to też dobry czas, aby raz w roku, dosiać wybraną mieszankę traw w odsłoniętą po wertykulacji glebę.
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl