Edit Content

Hortensja – odmiany i pielęgnacja

Hortensje znane i cenione są przede wszystkim ze względu na przepiękne i okazałe kwiatostany, które w dodatku można barwić. Zapaleni ogrodnicy wymieniają się doświadczeniami, co wpływa na kolor kwiatów hortensji.

Hortensja ogrodowa -odmiany i pielęgnacja
źródło: Canva

Pielęgnacja, jak np. przycinanie pędów różni się w zależności od odmiany. Hortensja ma określone wymagania glebowe, wymagania co do stanowiska i nasłonecznienia. Królowa ogrodów bywa wymagająca, choć niektóre z odmian hortensji są stosunkowo łatwe w uprawie. Rzeczywiście odpowiednią pielęgnacją można też wpływać na kolor kwiatostanów niektórych odmian barwnych. Hortensja ma również zdolność do samoistnej zmiany koloru kwiatów wraz z upływem czasu kwitnienia. Potrafi osiągnąć mnogość kolorów od zieleni, przez biel, po błękit, i fiolet.

Warto wiedzieć, jak dbać o okazałe krzewy hydrangea w ogrodzie, aby pięknie kwitły.

Wybór stanowiska

Powodzenie uprawy hortensji zależy też od wyboru odpowiedniego stanowiska. Optymalnym wyborem będzie stanowisko półcieniste. Z jednej strony hortensja potrzebuje słońca do rozwoju imponujących kształtem i rozmiarem kwiatów. Z drugiej strony, stanowisko zbyt mocno nasłonecznienie powoduje szybszą utratę wody i szczególnie w upalne lata, znacznie zwiększy zapotrzebowanie na wodę. Kolejnym kryterium, które warto wziąć pod uwagę, wybierając stanowisko pod uprawę hortensji, jest narażenie na podmuchy wiatru. Stanowisko powinno chronić przed silnym wiatrem.

Wymagania glebowe

Hydrangea niezależnie od odmiany, ma konkretne wymagania co do gleby. Powinna być ona bardzo żyzna i próchnicza, o kwaśnym odczynie i zasobna w wodę.

Wymagania dotyczące żyzności i wilgoci podyktowane są koniecznością wytworzenia dużej biomasy liści, koniecznej do odżywienia krzewów. Hortensja jest rośliną wymagającą kwaśnego podłoża. Najprostszym sposobem jest wymiana podłoża na kwaśny torf podczas sadzenia. Jeśli jednak z jakichś względów sadzonka trafiła do zbyt zasadowej gleby, proces zakwaszania może być bardziej czasochłonny.

Do wyboru jest kilka sposobów zakwaszania gleby. Najskuteczniejsze wydają się: podsypywanie kwaśnym torfem, ściółkowanie igliwiem lub korą i nawożenie dedykowanymi nawozami.

Nawożenie

Do nawożenia należy wybierać nawozy dedykowane roślinom kwasolubnym, niezawierające dużych ilości wapna, które wpływa na odczyn gleby. Aby umożliwić roślinom przygotowanie do zimowania, nawożenie należy zakończyć najpóźniej w lipcu. Optymalnym terminem na stosowanie nawozu, będzie start wegetacji, jako wsparcie wzrostu po zimie i np. maj, jako termin około startu kwitnienia.

Rozmnażanie

Hortensje stosunkowo łatwo rozmnożyć można przez sadzonki zielne z pędów bocznych. Sadzonki zielne można pozyskać latem od czerwca do sierpnia. Należy je umieścić w podłoży mieszanki fortu i piasku. Wysadzone do skrzyń inspektowych sadzonki po około 4 tygodniach zaczną się ukorzeniać. Wysadzenie sadzonek do gruntu będzie możliwe dopiero kolejnej wiosny.

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa- hydrangea macrophylla osiąga wysokość około 1,5 m. Jest chyba najpowszechniejszym przedstawicielem gatunku. Charakteryzuje się kulistymi, dużymi kwiatami. Zdarza się, że pędy, pod ciężarem kwiatów, szczególnie po deszczu, pokładają się.

Hydrangea macrophylla jest takim przedstawicielem gatunku, u którego można wpłynąć na kolor kwiatów. Zmianę koloru niektórych odmian hortensji ogrodowej można osiągnąć, wpływając na pH gleby. Na glebach kwaśnych kwiaty wybarwiają się na niebiesko i fioletowo. Uprawiane na glebach bardziej zasadowych- kwiaty będą różowe.

Warto wiedzieć, jak przycinać hortensję ogrodową, ponieważ jest to w zasadzie najważniejszy zabieg pielęgnacyjny. Hortensja ogrodowa kwitnie na pędach zeszłorocznych. Zatem, aby uniknąć problemów z brakiem kwitnienia, należy ograniczyć przycinanie do usuwania przekwitłych kwiatów. Zabieg należy wykonać zaraz po przekwitnięciu, aby pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą. Wesprze to obfite kwitnienie hydrangea macrophylla w kolejnym roku.

Dodatkowo w okresie zimowym hydrangea macrophylla będzie wymagała okrycia agrowłókniną, gdyż krzew ma tendencję do przemarzania. Hortensja ogrodowa zawiązuje pąki kwiatowe w sierpniu po przekwitnięciu. Jeśli zimą pąki kwiatowe przemarzną, hortensja nie zakwitnie latem.

Uprawa hortensji w ogrodzie

Hortensja jest rośliną wywodzącą się z Azji oraz Ameryki Północnej i Południowej. Z powodzeniem uprawiana jest w wielu zakątkach świata w tym w polskich ogrodach.

Hortensja bukietowa
źródło: Canva

Hortensja bukietowa - czym różni się od hortensji ogrodowej

Hortensja bukietowa - hydrangea paniculata różni się od hortensji ogrodowej już na pierwszy rzut oka, kształtem kwiatostanów. Hortensja bukietowa na kwiaty w kształcie stożków. Hydrangea paniculata jest takim przedstawicielem, którego kwiaty zmieniają barwę samoistnie podczas kwitnienia. Początkowe białe kwiaty z czasem wybarwiają się na kremowe lub różowe.

Hortensja bukietowa kwietnie latem i jesienią, a niektóre odmiany potrafią nawet powtórzyć kwitnienie.

W przeciwieństwie do hortensji ogrodowej hydrangea paniculata jest mrozoodporna. Oznacza to, że nie wymaga większych prac wspomagających przetrwanie zimy.

Hortensja bukietowa wymaga innego cięcia niż hortensja ogrodowa. Pędy należy przyciąć wiosną, przed pojawieniem się liści. W przypadku hydrangea paniculata można wpłynąć na wielkość i ilość kwiatów. Przycinając krzew delikatnie, czyli jeśli zostanie dużo drobnych pędów, kwiaty będą drobniejsze, ale będzie ich dużo. Jeśli natomiast przyciąć krzew mocno, kwiaty na pozostałych silnych pędach będą duże, ale będzie ich niewiele.

Tagi:

To może Cię zainteresować:

Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) - krzew liściasty
Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) - co warto o nim wiedzieć
Dynia - poznaj najpopularniejsze odmiany i rodzaje dyni
Dynia - najpopularniejsze odmiany i rodzaje dyni
Funkie - jaką odmianę wybrać?
Funkia (Hosta) - wybierz dla niej idealne miejsce w ogrodzie
Barwinek Pospolity ozdoba do Twojego ogrodu
Barwinek pospolity (Vinca minor) - niepozorna ozdoba ogrodu
Zapobieganie i kontrola chorób malin
Jakie są najważniejsze choroby malin?
Jeżówka purpurowa - co warto wiedzieć?
Co warto widzieć o jeżówce purpurowej (Echinacea purpurea)?
Dereń biały - krzew liściasty ogrodowy
Dereń biały - Cornus alba w Twoim ogrodzie
Magnolia odmiany i uprawa
Magnolia - odmiany i uprawa
Jodła koreańska co warto o niej wiedzieć
Jodła koreańska - Abies koreana co warto o niej wiedzieć?
Przycinanie traw ozdobnych
Przycinanie traw ozdobnych
Hortensja ogrodowa -odmiany i pielęgnacja
Hortensja - odmiany i pielęgnacja
Tuje to rośliny zimozielone
Tuje, czyli żywotniki
Kiedy przycinać maliny?
Kiedy przycinać maliny?
Kiedy wykonać jesienne nawożenie trawnika
Nawożenie trawnika jesienią
Lawenda w ogrodzie
Lawenda w ogrodzie
Zaraza ziemniaka na pomidorach
Zaraza ziemniaczana na pomidorach
Rozsada ogórków kiedy siać?
Kiedy siać ogórki do gruntu
Kiedy sadzić pomidory do gruntu
Kiedy sadzić pomidory do gruntu - co ile sadzić pomidory?
Jakie są najpopularniejsze choroby róży
Choroby róż - zwróć uwagę na liście
Uprawa dyni - kiedy siać dynię?
Uprawa dyni - kiedy siać dynię
Jakie zioła do ogrodu
Zioła w ogrodzie, jakie zioła do ogrodu wybrać
Jak przycinać róże
Jak przycinać róże?
Jakie korzyści daje wertykulacja trawnika
Wertykulacja trawnika
Uprawa papryki
Uprawa papryki - jak sadzić paprykę
Sadzenie czosnku
Uprawa czosnku - sadzenie
Kiedy siać pomidory na rozsadę
Kiedy siać pomidory na rozsadę?
Nawóz wiosenny do trawy
Nawóz wiosenny do trawy - nawożenie trawnika