Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) to mrozoodporna bylina. Ta długo kwitnąca roślina przyciąga wiele owadów, pszczół i motyli. Jeżówka purpurowa ma długie, cienkie, ale przy tym sztywne łodygi. Na nich wyrastają duże kwiaty z charakterystycznymi główkami. Średnica kwiatów jeżówki to nawet 15 cm.
Popularna odmiana jeżówki w ogrodach to Magnus. Ma ona ciemny koszyczek i ciemnoróżowe płatki zewnętrzne.
Inną popularną odmianą jest Alba. Odmiana o białych kwiatach z brązowym koszyczkiem.
Ciekawą odmianą z podwójnym okółkiem zewnętrznych płatków jest odmiana Firebird. Charakteryzuje się ona też czerwonym wybarwieniem.
Jeżówka purpurowa preferuje słoneczne stanowiska. Gleba pod jeżówki powinna być przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta. Wybierając miejsce w ogrodzie, warto wziąć pod uwagę nasadzenie w grupie po 6-12 szt. roślin w rozstawie co 50 cm.
Jeżówka polecana jest do małych i dużych ogrodów. Sprawdzi się też na rabaty i nada się na uprawę w pojemnikach.
Nawodnienie jeżówki jest "standardowe". Wystarczy obficie podlewać rośliny rano lub wieczorem, co 7-14 dni. Pod względem podlewania nie jest to wymagająca roślina. Nawadniania wymaga mniej więcej do połowy jesieni. W przypadku spadku temperatur jesienią należy zaprzestać podlewania.
Jeżówka nie wymaga zabezpieczenia przed zimą.
Jeżówka jest raczej odporna na choroby. W przypadku ataku szkodników, jak mszyce czy przędziorek, należy usunąć porażone liście i pędy.
Nawożenie jeżówki purpurowej podzielić należy na dwa terminy: wiosenne i jesienne, dlatego zabieg ten wykonuje się dwa razy w roku.
Nawożenie wiosenne najlepiej wykonać na przełomie marca i kwietnia. Taki zabieg można wykonać granulowanym nawozem zawierającym azot
Jesienne nawożenie należy wykonać do końca października. Nawóz jesienny powinien być bogaty w potas i magnez oraz fosfor. Takie nawożenie wzmacnia korzeń byliny i ma działanie wspomagające zimowanie.
Aby umożliwić ponowne kwitnienie na początku jesieni, na przełomie lipca i sierpnia warto usunąć przekwitłe kwiatostany jeżówki purpurowej. Zabieg polega na usunięciu całej łodygi kwiatostanowej. W sprzyjających warunkach bylina może zakwitnąć ponownie.
W październiku/ listopadzie należy wykonać cięcie jesienne. Polega ono na usunięciu zaschniętej cześci byliny. Ścina się roślinę dość nisko nad ziemią. Większość jeżówek purpurowych dobrze zimuje, dlatego też nie wymaga przykrycia na zimę.
Dodatkowo co 4-5 lat zalecane jest podzielenie kępy. W ten sposób odmładza się roślinę. Wpływa to też pozytywnie na kwitnienie jeżówki purpurowej.
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl