Barwinek pospolity (Vinca minor) jest niepozornym krzewem liściastym. Osiąga wysokość około 30 cm i szerokość około 50 cm. Jest zimozielonym krzewem płożącym. Bardzo szybko rośnie. Idealnie nadaje się do zadarniania ogrodu. Zdobi ogród ciemnozielonymi skórzastymi liśćmi i filetowymi lub białym kwiatami. Barwinek kwitnie na początku kwietnia. Pod koniec lata powtarza kwitnienie, ale nie tak obficie, jak wiosną.
Najczęściej jednak wybór odmiany do ogrodu warunkuje kolor kwiatów barwinków. Pod kątem zabarwienia kwiatów popularna jest odmiana La Grave o kwiatach lawendowych i odmiana Bowles White o białych kwiatach.
Odmiany barwinków różnią się także kolorem liści, np. odmiana Variegata ma biało obrzeżone liście, a odmiana Sebastian ma liście jasnozielone z żółtozieloną plamą pośrodku blaszki.
Barwinek idealnie nada się na stanowiska półcieniste i cieniste.
Nie jest wymagającą rośliną pod względem stanowiska i warunków glebowych. Barwinki radzą sobie na glebach kwaśnych i obojętnych, glebach średnich piaszczysto-gliniastych i lekkich, przepuszczalnych. Barwinek preferuje przepuszczalne i wilgotne podłoże, choć jest odporny na susze.
Barwinek dobrze nadaje się na nasadzenia w grupach, w rozstawie około 25 cm. Sprawdza się jako roślina okrywowa w zacienionych częściach ogrodu. Jest ceniona ze względu na szybkie zadarnienie i efektowny wygląd. Skórzaste ciemnozielone liście i lawendowe lub białe kwiaty barwinków zdobią te części ogrodu, w których innym roślinom trudno byłoby przetrwać.
Barwinki znajdują też zastosowanie do umacniania skarp w ogrodzie, na skalniaki, a nawet do uprawy w pojemnikach. Ostatnia forma uprawy barwinków spotykana jest dość rzadko.
Barwinki nie są roślinami wymagającymi specjalnej pielęgnacji, czy uwagi. Nie wymagają one też zabezpieczenia przed zimą - mają wysoką odporność na mrozy.
W celu zagęszczenia i odmłodzenia roślin warto wykonać cięcie wczesnowiosenne. Polega ono na przycięciu pędów wybujałych, wystających poza kontur zadarnienia. Takie cięcie zaleca się wykonywać raz do roku.
Pędy zaleca się przyciąć w terminie od przełomu lutego i marca do końca marca. Dokładny termin dostosować należy do warunków pogodowych. Aby uniknąć ewentualnych uszkodzeń, cięcie należy przeprowadzić w bezmroźny i pogodny dzień.
Cięcie odmładzające barwinka to też dobry czas na wykonanie cięcia sanitarnego rośliny. Usunięcie chorych, zamarłych i suchych pędów, powoduje też lepsze przewietrzenie rośliny. Pomaga to zapobiegać ewentualnym chorobom grzybowym, które mogłyby pojawić się na barwinkach wiosną.
Zacienione wilgotne i ciepłe (wiosną) środowisko to niestety dobre warunki do rozwoju chorób grzybowych, takich jak mączniak prawdziwy, czy rdza. Cięcie sanitarne jest zabiegiem, który wspomaga ochronę rośliny przed chorobami.
W przypadku kiedy barwinek zostanie już porażony chorobą, pierwszym krokiem będzie usunięcie liści i pędów z oznakami choroby. W zaawansowanym rozwoju choroby, konieczny może okazać się zabieg preparatami grzybobójczymi.
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl