Funkia (Hosta) to bylina o bardzo efektownych liściach. Choć funkia zdobi latem ogród dzwonkowatymi i lejkowatymi barwnymi kwiatami, to właśnie liście są jej największym walorem. W zależności od odmiany hosty różnią się wielkością kształtem i barwą.
Funkie zjawiskowo wyglądają w dużych grupach. Różne gatunki i odmiany osiągają różne wysokości roślin od 20-30 cm do nawet 1 metra wysokości.
Ze względu na wrażliwe na słońce liście wielu odmian, przyjmuje się, że poza nielicznymi wyjątkami, funkie najlepiej rosną w cieniu i półcieniu. Bezpośrednie słońce mogłoby uszkodzić liście funkii. Należy też wybrać dla funkii stanowisko osłonięte od wiatru. Silne podmuchy wiatru, również mogłyby uszkodzić liście hosty.
Sadzonki hosty dostępne są w olbrzymiej ilości odmian. Największym walorem estetycznym funki są przeróżnie wybarwione liście. Właśnie pod tym kątem najczęściej wybierane najczęściej odmiany. Choć warto też zwrócić uwagę na wielkość docelową wybranej odmiany.
Odmiana Hosta sieboldiana jest jedną z największych funkii. Ma duże szaro-niebieskie liście z wyraźnie widocznymi żyłkami.
Odmiana Hosta Halcyon o sercowatych niebiesko-zielonych liściach, jest idealna do nasadzeń okrywowych w grupach.
Niezwykle atrakcyjnymi liśćmi zdobi ogród odmiana Hosta June. Charakteryzuje się liśćmi, które w miarę rozwoju rośliny zmieniają barwę. Początkowo liście mają kolor niebiesko-zielonkawy, bo w miarę wzrostu funkii zmienić się na złocisto-zielony. Jest idealną ozdobą w zacienionych częściach ogrodu.
Funkie nie są roślinami trudnymi w uprawie. Rosną zazwyczaj przez wiele lat na jednym stanowisku. Aby zachować ich piękny wygląd, należy systematycznie usuwać zwiędłe lub uszkodzone liście i kwiaty.
Aby zapewnić optymalny rozwój hosty, należy przede wszystkim zadbać o jej nawodnienie. Szczególnie w upalne dni wymaga podlewania. Ze względu na wysokie temperatury w ciągu dnia, podlewać należy je albo wczesnym rankiem, albo wieczorem. Nie można jednak dopuścić do nadmiernego zalania.
Gleba pod funkie powinna być kwaśna lub lekko kwaśna. Najlepiej przepuszczalna i dobrze nawodniona.
Hosta nie ma też specjalnych wymagań pod kątem nawożenia. Wieloskładnikowy nawóz raz do dwóch razy w roku w zupełności wystarczy.
Hosta nie wymaga zabezpieczenia przed zimą. Z reguły funkie są mrozoodporne. W przypadku naprawdę silnych mrozów można okryć rośliny agrowłókniną.
Liście funkii należy ściąć jesienią. Warto jednak poczekać ze ścinaniem liści hosty do momentu, aż liście będą żółte i zwiędnięte. Zazwyczaj termin ten przypada na przełom października i listopada. Cięcie należy wykonać ostrymi narzędziami na wysokości około 15 cm nad ziemią.
Funkia (Hosta) jest rośliną dość odporną na choroby i szkodniki. Ewentualnie występujące na liściach mszyce, przędziorki czy choroby grzybowe, należy zwalczać przed usuwanie zaatakowanych części roślin i stosując środki ochrony roślin.
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl