Dynia jednoznacznie kojarzy się z jesienią. Kiedy ogrodnicy rozpoczynają jesienne przygotowania ogrodów do zimy, dynia dojrzewa. Jej imponujące i zróżnicowane owoce zdobią ogrody, w których jesienią opadają liście, przekwitają kwiaty i rośliny przechodzą w stan spoczynku zimowego. Dynia często gości też na stołach jako składnik rozmaitych potraw. Bogactwo odmian, szerokie zastosowanie i łatwość jej uprawy powodują, że jest rośliną często uprawianą w grodach.
Popularne w ogrodach są zarówno dynie jadalne, jak i te tzw. niejadalne, czyli ozdobne. Niezależnie od przeznaczenia cenione są za walory estetyczne swoich owoców. Ten podstawowy podział na dynie jadalne i ozdobne odnosi się do przeznaczenia do spożycia lub jako ozdoba.
Choć pokreślenie dyń ozdobnych jako niejadalnych funkcjonuje zamiennie, to dynia ozdobna nie jest trująca. Miąższ dyń ozdobnych jest po prostu zbyt twardy, gorzki w smaku, a skórka zbyt gruba, żeby przeznaczyć takie dynie do konsumpcji.
Stąd określenie dyni jadalnych oznacza, że miąższ jest słodki w smaku, wilgotny, skórka stosunkowo cienka i bardziej miękka. Dynie jadalne charakteryzują się też bardziej jednorodną skórą. W przeciwieństwie do dyń ozdobnych, które przyjmują rozmaite kształty, ich a skóra często ma różnokolorowe wzory.
Dynie jadalne mają bardzo szerokie zastosowanie w wielu potrawach. Przygotowywane są z nich zupy, sosy, dania pieczone i purée. W kuchni przyrządzane są z nich dania na słodko i danie wytrawne. Dynie są cenione za walory kulinarne nie tylko miąższu, ale także pestek - nasion dyni. Łuskane, ususzone nasiona są doskonałym dodatkiem do sałatek, a nawet jako dodatek to wypieków.
Ranking najpopularniejszych dyń nie sposób nie zacząć od królowej dyń - dyni olbrzymiej. Swoją nazwę zawdzięcza oczywiście imponującym rozmiarom. Dynia olbrzymia jako ozdoba ogrodu robi imponujące wrażenie dzięki swoim gigantycznym owocom. Owoce dyni olbrzymiej mogą osiągać wagę nawet do 100 kg.
Dynia olbrzymia jest często wykorzystywana w kuchni. Sprawdza się zwłaszcza do pieczenia i przygotowywania purée. Przez długi czas można przechowywać też przetwory z dyni olbrzymiej.
Dynia piżmowa zwana też Butternut jest często wybieraną odmianą dyni. Jej miąższ ma charakterystyczny delikatny lekko orzechowy smak. Miąższ dyni piżmowej jest zwarty i intensywnie żółty. Ta odmiana dyni nadaje się do pieczenia i do przygotowania purée. Dynia piżmowa świetnie sprawdza się też jako dynia do słoików i na zupę. Dzięki oryginalnemu kształtowi jest też ciekawą ozdobą w ogrodzie.
Ciekawą dynią jest odmiana dyni makaronowej. Swoją nazwę zawdzięcza rozpadającemu się na nitki jak makaron spaghetti miąższowi. Dzięki oryginalnym właściwościom swojego miąższu znajduje zastosowanie jako alternatywa dla tradycyjnego makaronu. Dynia makaronowa ma delikatny smak i dobrze komponuje się różnymi sosami. To nie jedyne wykorzystanie tej odmiany dyni w kuchni. Miąższ dyni makaronowej wykorzystać można również jako dodatek do sałatek lub do przygotowania dyni pieczonej.
Dynia ozdobna jak sama nazwa wskazuje, znajduje zastosowanie jako ozdoba. Jako rodzaj dyni niejadalnej nie jest wykorzystywana w kuchni, ale jest częstym wyborem do domów, jako jesienny akcent kompozycji dekoracyjnych.
Również w kompozycjach ogrodowych sprawdzają się jako interesujące urozmaicenie. Odmiany dyń ozdobnych mają przeróżne kształty i kolory. Ich twarda skórka przybiera barwy od zielonych, przez żółte aż po białe.
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl