Berberys thunberga jest bardzo ozdobnym krzewem. Ma jasnozielone liście, które z biegiem czasu jesienią przebarwiają się na żółto, pomarańczowo i szkarłatnie. Oprócz ozdobnych liści berberys thunberga ma też białe kwiaty na przełomie maja i kwietnia, a jesienią długo utrzymujące się czerwone owoce. Są one lubianym przysmakiem dla ptaków.
Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) jest ciernistym krzewem liściastym. Osiąga ponad 1 m wysokości i około 1,5 metra szerokości. Długie pędy berberysu thunberga przewieszają się.
Berberys może być sadzony w ogrodzie jako krzew soliterowy, jednak świetnie sprawdza się jako krzew na żywopłot. Jest odporny na mróz i suszę. Może być sadzony w bardzo słonecznych częściach ogrodu, jak i tych półcienistych. Choć tego nie wymaga, to bardzo dobrze znosi przycinanie. Nie ma wygórowanych wymagań w stosunku do gleby. Optymalne pH dla berberysu to obojętne lub lekko kwaśne.
Berberys bardzo dobrze znosi przycinanie i formowanie. Standardowo wczesną wiosną wykonujemy cięcie odmładzające, czyli skracamy wybujałe pędy krzewów o około 1/3 ich długości. Ma to na celu zagęszczenie, odmłodzenie i pobudzenie rośliny do wzrostu.
Zaleca się, żeby cięcie odmładzające wykonywać co roku. Przy okazji tego cięcia warto od razu wykonać cięcie sanitarne, czyli usunąć obumarłe, uszkodzone pędy. Suche lub krzyżujące się gałęzie można wyciąć tuż nad ziemią, na wysokości kilku cm.
Jeśli berberys thunberga sadzony jest na żywopłot, to należy wykonywać, tez cięcia formujące. Tu ważne jest zagęszczenie krzewu od początku i formowanie krzewu co rok.
W przypadku jednorocznego krzewu berberysu w marcu należy roślinę przyciąć około 15 cm nad ziemią. W drugim roku należy ciąć około 40 cm nad ziemią i dodatkowo skrócić pędy wyrastające na boku.
W trzecim roku i latach kolejnych zaleca się, aby systematycznie zwiększać wysokość cięcia o około 15 cm, aż do osiągnięcia wysokości docelowej. Po jej osiągnięciu wykonuje się już standardowe cięcia sanitarne.
Niezależnie od cięć wiosennych w czerwcu lub lipcu warto wykonać cięcie korygujące żywopłotu z berberysu. Skraca się wówczas pędy, nadając pożądany kształt żywopłotu.
Ostatnie cięcie roślin wykonujemy jesienią we wrześniu lub w październiku. Takie cięcie berberysu ma na celu skrócenie nowych przyrostów wystających poza pożądany obrys żywopłotu.
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl