Wrzos pospolity (Calluna vulgaris) to zimozielona krzewinka. Pędy tego niewielkiego krzewu liściastego są pokryte łuskowatymi liśćmi. Od późnego lata do jesieni wrzos kwitnie drobnymi kwiatami w szerokim wachlarzu kolorów.
Kwiaty zabarwiają się na biało, różowo, purpurowo, a nawet na czerwono. Ze względu na liście i kwiaty wrzos jest bardzo dekoracyjny. Krzew ten ma różny pokrój i wielkość, w zależności od odmiany osiąga wysokość do 50 cm. Jego środowiskiem naturalnym są suche lasy.
Oprócz odmian o różnych barwach kwiatów, wrzosy dostępne są też w różnych barwach liści. Ciekawą odmianą jest odmiana Boskoop, która ma pomarańczowe liście, zimą wybarwiające się na kolor czerwony. Kwiaty tej odmiany kwitną na kolor fioletowy.
Ze względu na różowe, pełne kwiaty często wybierana jest odmiana Annemarie. Odmiana Alba Praecox już w lipcu zaczyna kwitnąć białymi kwiatami.
Idealnym miejscem dla wrzosu będzie słoneczne stanowisko. Gleba powinna być lekka przepuszczalna, ewentualnie piaszczysto gliniasta. Podłoże powinno być suche i kwaśne.
Wrzos doskonale wpisze się w małe i duże ogrody skalne, wrzosowiskowe, a nawet jako roślina okrywowa. Świetnie nada się też do uprawy w pojemnikach. Zjawiskowo wygląda w kompozycjach w ozdobnych skrzyniach i donicach.
Zaleca się, aby wrzosy sadzić w grupach, zachowując rozstaw około 25-50 cm.
Po posadzeniu nowych sadzonek oczywiście zaleca się, aby podłoże mocno podlać. Na co dzień jednak wrzosy nie wymagają podlewania. Wrzosy podlewa się raczej rzadko, a bardziej wgłębnie. Ostatnie jesienne podlewanie podłoża powinno być bardziej obfite.
Wrzosy należy nawozić, aby zintensyfikować wybarwienie liści i kwiatów. Odpowiednie nawożenie pomaga też chronić rośliny przed chorobami grzybowymi.
Z reguły zaleca się nawozić wrzosy raz w roku długodziałającym nawozem. Sprawdzi się wysianie pod wrzosy nawozu do iglaków. Można również zastosować nawóz do roślin kwitnących w płynie.
Wrzosy bardzo dobrze znoszą cięcie. Przycinanie pędów wczesną wiosną jest wręcz koniecznością. Wrzosy kwitną na pędach tak zwanych tegorocznych. Oznacza to, że przycięcie pędów wrzosów w lutym czy marcu warunkuje kwitnienie w danym roku. Uważa się, że zaniechanie nawet pojedynczego cięcia może negatywnie wpłynąć na pokrój i kwitnienie krzewinki wrzosu.
Cięcie natomiast należy wykonać umiejętnie. Zdrewniałe pędy nie wypuszczają już nowych pędów, dlatego też zaleca się, aby nie ścinać ich zbyt nisko. Należy zostawić około 2 cm nad zdrewniałymi pędami.
Chociaż wrzosy są roślinami zimozielonymi, należy je zabezpieczyć przed zimą.
Można do tego wykorzystać agrowłókninę. Alternatywą jest przygotowanie okrycia z zimozielonych drzew iglastych np. jodeł lub okryć wrzosy zaschniętymi liśćmi. Zadanie spełni też kopczyk z kory.
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl