Lilak pospolity (Syringa vulgaris) potocznie zwany też bzem ma wiele odmian różniących się głównie kolorem kwiatów, ale też wielkością rośliny. Lilak pospolity kwitnie pod koniec kwietnia do połowy maja.
Kwiaty przybierają barwy od białych przez różowe po fioletowe, aż do purpurowych. Kwiaty są ozdobne, zebrane w duże stożkowane wiechy. Kwiaty osiągają długość do 20 cm. Kwiaty lilaka pospolitego mają bardzo intensywny, charakterystyczny zapach. Woń ta zwraca uwagę ludzi, ale przede wszystkim wabi do ogrodu motyle.
Po kwitnieniu roślina lilaka pospolitego nie jest już tak atrakcyjna. Lilak ma ładne szerokosercowe matowe liście. Ten walor doceniany jest jednak w dalszej kolejności po okazałych kwiatach. Krzew ten silnie rośnie, osiąga wysokość nawet do 7 m i szerokość do 3 m. Lilak pospolity ma dość dużą tolerancję na zanieczyszczenia i niesprzyjające warunki.
Odmiana Andenken an Ludwig Späth ma wyraziste, ciemno-purpurowo-czerwone kwiaty. Zebrane są one w duże wiechy i mogą mieć nawet 30 cm długości.
Najczęściej spotykane są jednak odmiany o liliowych kwiatach. Przedstawicielem tak wybarwionych kwiatów lilaka pospolitego jest odmiana Michel Buchner.
Dość częstym widokiem jest też lilak pospolity o kwiatach w kolorze białym. Taką odmianą jest np. Mme Lemoine, czy Edith Carell.
Lilak pospolity nie ma dużych wymagań środowiskowych. Sadzonkę krzewu lilaka najlepiej posadzić w słonecznym ewentualnie półcienistym miejscu. Często sadzony jest on w ogrodzie jako pojedynczy krzak ozdobny. Ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie go w nasadzeniach na żywopłot. W przypadku sadzenia lilaka na żywopłot należy zachować około 1 m odległość między roślinami.
Pielęgnacja lilaka nie jest wymagająca. Podlewanie dobrze zakorzenionych już krzewów można ograniczyć do nawodnienia w bardziej upalne dni.
Aby poprawić warunki wzrostu rośliny, warto nawozić lilaki raz w roku nawozem uniwersalnym. Lilak nie wymaga zabezpieczenie przed zimą. Jednak zastosowanie nawozu potasowo — magnezowego na jesień może wspomóc z natury płytki system korzeniowy.
Lilak kwitnie na pędach zeszłorocznych. Cięcie zatem należy wykonać dopiero po przekwitnięciu kwiatostanów. Jeśli cięcie wykonamy przed kwitnieniem, lilak w danym roku nie zakwitnie.
Oprócz usuwania przekwitłych kwiatostanów warto wykonać cięcie prześwietlające. Polega ono na usunięciu chorych, suchych lub zamarłych pędów. Zapewni to równomierne doświetlenie i przewietrzenie krzewu.
Jeśli na lilaku wystąpią szkodniki, takie jak mszyce, miniarki czy czerwce, konieczne będzie wykonanie zabiegu oprysku preparatem chemicznym.
Choroby, które mogą zaatakować lilaka, czyli bakterioza, zaraza lilaka, mącznik prawdziwy można spróbować zwalczyć, usuwając porażone chorobą części roślin. Jeśli okaże się to nieskuteczne, należy wykonać oprysk odpowiednim środkiem grzybobójczym
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl