Zioła mogą być oddzielną częścią ogródka warzywnego w ogrodzie lub stanowić jego uzupełnienie. Bazylia doskonale skomponuje się np. z pomidorami. Zioła są aromatyczne i w większości pięknie kwitną. Część z nich ma wiele korzystnych właściwości zdrowotnych.
Warto założyć własny ogródek ziołowy, choćby w doniczce, czy na kuchennym parapecie. Będzie można w nim uprawiać ulubione, wybrane zioła. Poniżej zawarto informacje, jakie zioła można uprawiać w ogrodzie, jak je wysiewać i pielęgnować oraz jakie mają właściwości zdrowotne.
Wybór ziół, które można uprawiać w ogrodzie, jest naprawdę bardzo szeroki. Można go w pełni dostosować do własnych potrzeb lub upodobań. Warto zdecydować się też na te najpopularniejsze zioła kuchenne. Często uprawiane i wykorzystywane w kuchni są: bazylia, oregano, tymianek czy rozmaryn. Doskonale nadają się one do przyprawiania potraw. Innym kryterium wyboru, są zioła lecznicze. Należą do nich takie zioła jak melisa, rumianek, szałwia czy mięta. Mają one działanie kojące i mogą łagodzić różne dolegliwości.
Zioła różnią się między sobą wymaganiami co do gleby i nasłonecznienia.
Przyjmuje się, że większość ziół lepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Jednak niektóre zioła, takie jak mięta czy melisa, równie dobrze rosną również w miejscach zacienionych. Co do gleby, większość ziół preferuje gleby żyzne i przepuszczalne.
Takie zioła jak rozmaryn czy tymianek są mniej wymagające co do zawartości składników odżywczych w glebie i dobrze rosną nawet na słabszych stanowiskach.
Zioła można uprawiać z nasion lub gotowych sadzonek. W przypadku wysiewania z nasion warto zacząć od przygotowania miejsca i podłoża. Glebę pod zioła należy przekopać, usunąć z niej kamienie i chwasty. Ziemię warto wymieszać z nawozem organicznym. Wniesie się tym samym składniki pokarmowa oraz biomasę do gleby. Zdecydowanie poprawia to żyzność gleby.
Nasiona można wysiać wprost do gruntu lub przygotować z nich rozsadę, rozpoczynając uprawę w warunkach domowych.
Wysiewając nasiona wprost do gruntu, warto zachować odpowiednią odległość między nasionami. Po skiełkowaniu ziół w ogrodzie, w miejscu docelowym potrzebować będą odpowiednio dużo miejsca do wzrostu.
Jeśli z nasion przygotowywana będzie rozsada, pierwotna odległość między ziołami może być mniejsza. Po skiełkowaniu, w trakcie przesadzania do gruntu zioła będzie można posadzić tak, żeby zapewnić roślinom odpowiednią przestrzeń do rozwoju.
Termin wysiewu nasion ziół do gruntu zależy od gatunku. Niektóre zioła, takie jak bazylia czy oregano, można siać na początku roku- wczesną wiosną. Inne, jak np. koper czy kolendrę, najlepiej siać późną wiosną lub latem. Po wysianiu oczywiście ważne jest regularne podlewanie. Ziemia powinna być stale wilgotna, ale nie przemoczona.
Alternatywą do samodzielnego siewu nasion ziół jest zakup gotowych sadzonek. Są one dostępne niemal przez cały rok. Sadzonki ziół można posadzić do gruntu, zachowując przy tym od razu odpowiednią odległość między nimi.
Z powodzeniem można również uprawiać zioła w doniczkach czy skrzynkach na balkonie, a nawet na parapecie w kuchni. Wystarczy przygotować odpowiednią ziemię, wsypać ją do pojemników i posadzić sadzonki lub wysiać nasiona wybranych ziół.
Zioła w ogrodzie, donicach czy skrzyniach wymagają regularnej pielęgnacji. Przede wszystkim należy regularnie podlewać zioła, szczególnie w okresach wysokich temperatur. Wówczas zapotrzebowanie na wodę będzie większe. Ważne jest, aby ziemia była stale wilgotna, należy unikać jednak nadmiernego podlewania.
Aby niknąć konkurencji o wodę, składniki pokarmowe czy nasłonecznienie, należy regularnie usuwać chwasty i przycinać zioła. Takie zabiegi pomogą zachować ładny wygląd ziół i co ważniejsze, pobudzić do wzrostu nowe pędy. Przycinanie ziół można przeprowadzać regularnie. Cięcie wystarczy ograniczyć do usuwania starszych i uszkodzonych liści.
Jeśli zioła uprawiane są w doniczkach, skrzynkach lub w kuchni na parapecie warto regularnie nawozić rośliny. Dostęp do składników odżywczych roślin uprawianych w ograniczonej objętości gleby jest wyczerpywalny. Można do nawożenia używać naturalnych nawozów, takich jak kompost czy roztwór nawozu organicznego.
Należy również regularnie kontrolować rośliny pod kątem ewentualnych szkodników i chorób. W przypadku wykrycia jakiegokolwiek problemu czas ma kluczowe znaczenie. Szybka reakcja może zapobiec stosowaniu środków ochrony roślin.
Zioła nie tylko są powszechnie wykorzystywane jako przyprawy w kuchni, ale także mają wiele korzystnych właściwości zdrowotnych. Zioła od wieków wykorzystywane są w leczeniu lub łagodzeniu wielu dolegliwości. Wiele ziół leczniczych ma działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, uspokajające czy przeciwbakteryjne:
Zioła, a szczególnie ich liście, można wykorzystywać w różnych formach, np. jako napar- herbatki, czy do wyrobu nalewek. Wiele dostępnych w aptekach leków, czy suplementów diety w swoim składzie zawiera zioła np. wspierające układ oddechowy, czy o działaniu przeciwkaszlowym.
Warto korzystać z właściwości zdrowotnych ziół. Należy jednak pamiętać, żeby nie przekraczać zalecanych dawek. W przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych należy w pierwszej kolejności zasięgnąć porady lekarza, również w zakresie stosowania ziół leczniczych.
Zioła w ogrodzie to przede wszystkim doskonałe źródło aromatycznych i zdrowych przypraw. Zioła można uprawiać w ogrodzie, na balkonie, a nawet na parapecie w kuchni.
Wysiew nasion lub sadzenie gotowych sadzonek to pierwszy krok do założenia własnego ogródka z ziołami. Pielęgnacja ziół nie jest wymagająca. Ogranicza się do regularnego podlewania roślin, przycinania. W przypadku skrzyń i donic z ziołami dodatkowo potrzebne będzie nawożenie.
Zioła takie jak mięta, bazylia, tymianek czy szałwia oprócz szerokiego zastosowania w kuchni, mają też korzystne właściwości zdrowotne. Warto zatem uprawiać zioła w ogrodzie, aby cieszyć się smakiem i aromatem własnych świeżych ziół.
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl