Cis pospolity (Taxus baccata) to wyjątkowa roślina o bogatej historii i niezwykłych właściwościach. Ten długowieczny iglak zasługuje na szczególną uwagę w świecie ogrodnictwa.
Cis pospolity wyróżnia się wolnym tempem wzrostu i oryginalnym pokrojem. Młode okazy cisów prezentują formę kolumnową, która z wiekiem ewoluuje w nieregularnie kopulastą. Drzewo często rozwija się bez wyraźnie zaznaczonego wierzchołka.
Igły cisów pospolitych są długie i miękkie, pozbawione kłujących właściwości. Ich ciemnozielona barwa z wierzchu przechodzi w jaśniejszy odcień na spodniej stronie. Od sierpnia do września rośliny żeńskie zdobią czerwone osnówki otaczające nasiona. To jedyna część rośliny cisa pospolitego, która nie jest trująca.
Cis pospolity preferuje stanowiska półcieniste, choć radzi sobie również w pełnym słońcu lub cieniu. Najlepiej rośnie w glebach lekkich i przepuszczalnych o odczynie obojętnym (pH 6,6-7,2). Wymaga stałej wilgotności podłoża.
Świeżo posadzone okazy potrzebują obfitego podlewania. Z czasem częstotliwość nawadniania można zmniejszyć do jednego razu na 5-7 dni w okresach bezdeszczowych.
Nawożenie warto rozpocząć już przy sadzeniu, stosując nawozy długodziałające. W kolejnych latach można nawozić 2-3 razy w sezonie od marca do lipca. Jesienią zaleca się dodatkowe nawożenie preparatami potasowo-magnezowymi.
Cis pospolity świetnie sprawdza się w różnych strefach ogrodu. Można go sadzić pojedynczo lub w grupach na żywopłot. Doskonale prezentuje się w przedogródkach. Sprawdza się jako roślina okrywowa i tło dla innych gatunków.
W przypadku sadzenia cisa w ogrodzie w żywopłocie zaleca się zachowanie odstępu 50 cm między roślinami. Dla soliterów odległość należy zwiększyć do 1 metra.
Zimą należy chronić młode okazy cisa przed mrozem, okrywając je słomą lub trzciną. Ważne jest również regularne usuwanie zalegającego śniegu z gałęzi. Krzewy wieloprzewodnikowe wymagają dodatkowego zabezpieczenia przed rozłamaniem.
Cis znakomicie znosi cięcie, co pozwala na tworzenie fantazyjnych form. Młode rośliny przycinamy dwa razy w roku, starsze raz. Najlepszy termin na cięcie to wczesna wiosna, przed rozpoczęciem wegetacji, oraz połowa lipca dla form geometrycznych.
Roślina może być atakowana przez choroby grzybowe, mszyce, przędziorki i opuchlaki. Warto regularnie kontrolować stan zdrowotny krzewów i w razie potrzeby stosować odpowiednie środki ochrony.
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl