Dereń biały (Cornus alba) jest ozdobnym krzewem liściastym. Osiąga w ogrodach wysokość do około 3 metrów. Średnica tego rozłożystego krzewu sięga 2 metrów. Dereń należy do krzewów szybkorosnących.
Największym walorem estetycznym są charakterystyczne czerwone pędy. Szczególnie ozdobne są one w stanie bezlistnym. Dereń biały kwitnie w maju. Kwiatostany są płaskie, a kwiaty wybarwione są na biało. Ciekawostką jest fakt, że Cornus alba jest dość tolerancyjny na zanieczyszczenia środowiska.
Popularną odmianą Derenia jest Dereń biały Sibirica, sadzona w ogrodach głównie ze względu na bardzo dekoracyjne jaskrawoczerwone pędy.
Chętnie sadzoną w ogrodach odmianą jest też 'Sibirica Variegata'. Oprócz równie dekoracyjnych jaskrawoczerwonych pędów, jak w przypadku odmiany Sibirica, charakteryzuje się ona również ciekawymi biało wąsko obrzeżnymi liśćmi.
Dereń biały Elegantissima to z kolei odmiana o chłodnym kolorze liści oraz jak wcześniej wspomniane odmiany - czerwonych pędach.
Optymalnym stanowiskiem dla krzewów Derenia białego będzie półcień i słoneczne stanowiska. Ze względu na walory estetyczne pędów, szczególnie zimą warto wybrać w ogrodzie reprezentacyjne miejsce.
Dereń nada się do nasadzeń samodzielnie lub w grupach. Wykorzystywany jest też na żywopłoty. Przy takim wykorzystaniu krzewy warto sadzić nawet co 0,5 metra- szybciej uzyskamy pożądane zagęszczenie. W przypadku nasadzeń w grupach należy zachować 1 m rozstaw między roślinami.
Dereń biały preferuje gleby lekkie przepuszczalne i przeciętne piaszczysto-gliniaste. Gleba pod rośliną powinna być stale wilgotna, ale przy tym przepuszczalna. Krzew ten najlepiej rozwija się, gdy gleba ma odczyn obojętny lub lekko kwaśny.
Dereń biały bardzo dobrze znosi przycinanie, a wręcz jest to zabieg wymagany przy uprawie Cornus alba. Regularne przycinanie warunkuje zwarty pokrój krzewu. Wpływa też na intensywne wybarwienie i gęste ulistnienie rośliny.
Silne cięcie derenia białego należy wykonywać co roku. Odpowiednim terminem do wykonania takiego zabiegu odmładzającego, będzie koniec lutego do końca marca, czyli okres jeszcze przed wiosennym "ruszeniem" wzrostu.
Zimą w okresach intensywnych opadów śniegu należy usuwać zalegający na gałęziach śnieg. Odsłonięte czerwone pędy właśnie w okresie śnieżnych zim są szczególnie dekoracyjne.
Szkodnikami żerującymi na krzewach derenia białego są mszyce i opuchlaki. W przypadku ich wystąpienia należy zwalczyć je, wykonując oprysk preparatami chemicznymi- insektycydami.
Krzewy derenia mogą być atakowane również przez choroby grzybowe jak mączniak prawdziwy i rdza. Zwalczanie ich należy rozpocząć od usunięcia porażonych grzybami części rośliny pędów, czy liści. Jeśli zajdzie taka konieczność, aby ratować krzew derenia, należy również wykonać oprysk fungicydem, czyli środkiem grzybobójczym.
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl