Maliny są popularnymi krzewami owocowymi, które niezależnie od odmiany wymagają regularnego przycinania, aby rozwijały się zdrowo i obficie owocowały. Cięcie malin jest niezbędne zarówno dla odmian letnich, jak i jesiennych, a także dla malin odmian powtarzających owocowanie.
Kiedy i jak przycinać maliny, zależy od odmiany, dlatego ważne jest dostosowanie terminu przycinania do indywidualnych potrzeb roślin. Cięcie pędów malin może być łatwe i satysfakcjonujące, jeśli przestrzega się kilku zasad i odpowiednich terminów tego zabiegu.
Już po posadzeniu malin ważne jest przeprowadzenie pierwszego cięcia. Wiosną, zaraz po sadzeniu, należy przyciąć nowo wyrosłe pędy. Przycinanie malin zaraz po posadzeniu pozwala na swobodne rozwinięcie się nowych pędów. Zapewnia też lepsze owocowanie w przyszłości.
W okresie wegetacyjnym zazwyczaj wyrasta kilka pędów z szyjki korzeniowej. Z tych pędów należy wybrać 8-10 najmocniejszych i przywiązać je do konstrukcji szpalerowej. Zbyt gęste pędy malin należy przerzedzić, a te, które wyrastają zbyt wysoko, można podgiąć i zawiązać razem. Jeśli krzewy malin są prowadzone przy drutach, należy usunąć tylko uschnięte lub złamane wierzchołki.
Maliny letnie owocują na dwuletnich pędach, które wyrosły w poprzednim roku. Najlepszym terminem na cięcia malin letnich jest okres zaraz po zbiorze owoców, czyli latem.
Po zakończeniu zbiorów należy usunąć dwuletnie pędy, aby zrobić miejsce dla nowych pędów. W okresie zimowym, pod koniec lutego lub na początku marca, należy przyciąć wierzchołki nowych pędów na wysokość około 15 cm, aby pobudzić je do owocowania i ograniczyć dalszy wzrost na wysokość.
Maliny jesienne owocują na pędach jednorocznych, które wypuszczają wczesną wiosną. Owoce malin na tych pędach pojawiają się latem i można je zbierać aż do późnej jesieni. Przycięcie malin jesiennych powinno odbywać się zimą, gdy krzewy przestaną owocować i liście opadną.
Zazwyczaj dzieje się to w grudniu lub styczniu. Wtedy należy przyciąć wszystkie pędy nad ziemią na wysokości około 5 cm. Maliny jesienne wypuszczą wiosną nowe pędy prosto z ziemi.
Ciekawostką jest, że niektórzy ogrodnicy tną pędy maliny jesiennej na wysokości około 40 cm, aby na dwuletnich częściach pojawiły się owoce na początku lata. Ta technika ma jednak swoje wady. Owoce malin są zazwyczaj mniej smaczne i ich ilość jest mniejsza niż pod koniec lata. Zważywszy na powyższe, ta praktyka nie jest zalecana.
Krzewy maliny powtarzającej owocowanie należy przycinać tuż po zakończeniu zbiorów. Przypada to na okres późnej jesieni lub bardzo wczesnej wiosny. Pędy tych malin należy skracać przy samej ziemi.
Nie zaleca się wykonywać cięcia pędów latem, ponieważ po takim zabiegu nie zaowocują one ponownie pod koniec sierpnia.
Podczas przycinania malin warto również zwrócić uwagę na pojawiające się odrosty korzeniowe. Jeśli odrosty są blisko krzewów matczynych, należy je wyciągnąć ręcznie i odciąć tuż pod gruntem.
Jeśli odrosty są nieco dalej od krzewów malin, można je przyciąć szpadlem. Maliny mogą wypuszczać pędy nawet na odległość kilku metrów, dlatego ważne jest dokładne sprawdzenie, gdzie jeszcze wyrastają odrosty i ich usunięcie. Zapobiega to rozprzestrzenianiu się malin po całym ogrodzie.
Do cięcia krzewów malin należy używać ostrych sekatorków. Sekatory z ostrzem mijającym doskonale radzą sobie z odcinaniem młodych przyrostów, nie zgniatając ich podczas zabiegu. Sekatory z ostrzem kowadełkowym są idealne do przycinania suchych, twardych gałęzi. Ważne jest również zabezpieczenie rąk porządnymi rękawicami, ponieważ krzewy malin mają ostre kolce.
Przycinanie malin jest niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który pozwala na prawidłowy rozwój krzewów i obfite owocowanie. Cięcie pędów malin letnich powinno odbywać się po zbiorze owoców, maliny jesienne należy przycinać zimą, a maliny powtarzające owocowanie, tuż po zakończeniu zbiorów.
Usuwanie odrostów korzeniowych jest również ważnym elementem pielęgnacji malin. Należy przy tym pamiętać o odpowiednich narzędziach i ochronie rąk podczas przycinania pędów i usuwania odrostów korzeniowych malin.
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl