Kiedy sadzić pomidory do gruntu, jak przygotować ziemię pod uprawę pomidorów, jak sadzić pomidory- z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć o uprawie pomidorów w ogrodzie. Uprawa pomidorów we własnym ogrodzie może dać mnóstwo satysfakcji, szczególnie z obfitych zbiorów pachnących słońcem własnych warzyw.
Najważniejszym kryterium wyboru terminu wysadzania pomidorów jest brak ryzyka wystąpienia przymrozków. Optymalnym terminem, aby sadzić pomidory do gruntu, jest druga połowa maja, kiedy to właśnie ryzyko to jest już niewielkie. Pomidory są roślinami ciepłolubnymi i zbyt wczesne sadzenie pomidorów do gruntu może prowadzić do uszkodzenia liści i korzeni sadzonki.
Sadzenie pomidorów do gruntu to sadzenie sadzonek z wcześniej przygotowanej rozsady z nasion. Sadzonki pomidorów można kupić, jako gotowe rozwiązanie lub samemu wcześniej w warunkach domowych przygotować rozsadę pomidorów z nasion i je zahartować.
Niezależnie od odmiany pomidorów należy zadbać o taki wybór miejsca, w którym zapewnimy optymalne warunki rozwoju uprawianym warzywom. Pomidory to rośliny ciepło i światłolubne. Do prawidłowego wzrostu i rozwoju dorodnych owoców potrzebują słonecznego stanowiska, które niejako zapewni też optymalnie wysoką temperaturę.
Odpowiednie nasłonecznienie warunkuje też jednorodny i pożądany kolor owoców pomidorów. Warto też wybrać miejsce osłonięte od wiatru. Aby zmniejszyć ryzyko choroby zarazy ziemniaka i alternariozy warto wybrać miejsce, w którym wcześniej uprawiane były inne warzywa niż papryka, ziemniaki, bakłażan.
Pomidory to też stosunkowo wymagające rośliny pod względem gleby. Mają duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, potrzebują żyznej i przepuszczalnej ziemi. Sadzenie pomidorów do gruntu powinno poprzedzić staranne przygotowanie gleby.
Warto zastosować nawóz organiczny jak kompost czy obornik, który użyźni glebę, wpłynie pozytywie na jej strukturę oraz wniesie niezbędne składniki pokarmowe. Kompost lub obornik należy przekopać na głębokość około 30 cm. Pozwoli to, na wprowadzenie materii organicznej w głąb gleby, a tym samym stworzyć optymalne warunki glebowe do odżywienia i prawidłowego rozwoju uprawy pomidorów.
Odczyn gleby pod sadzenie pomidorów powinien być lekko kwaśny, w granicach 6-6,5. W celu regulacji odczynu, w przypadku gleb kwaśnych, konieczne może się okazać wapnowanie gleby na jesień lub wiosnę, przed sadzeniem pomidorów. Przed sadzeniem pomidorów konieczne będzie też usunięcie wszystkich chwastów.
Pozostawienie niechcianych roślin stworzy konkurencję o składniki pokarmowe, miejsce czy dostęp do słońca i może tym samym niekorzystnie wpłynąć na plon uprawy pomidorów.
Odległość między poszczególnymi sadzonkami pomidorów zależy od odmiany. Pomidory odmiany karłowatej można sadzić do gruntu bliżej siebie. Wyższe odmiany wymagają więcej przestrzeni do swobodnego rozwoju i powinny być posadzone rzadziej.
Przestrzeń między roślinami nie tylko ułatwia pielęgnację w postaci pielenia z chwastów, zapewnia też roślinom swobodny dostęp do słońca.
Większość wysokich odmian pomidorów wymaga, aby odległość między roślinami nie była mniejsza niż 50 cm. Odległość między rzędami powinna wynosić 1 m. Pomidory odmian karłowych można sadzić nieco bliżej około 40 - 50 cm, przy zachowaniu odległości między rzędami około 40 cm.
Pomidory sadzone z rozsady własnej z nasion czy też z wykorzystaniem gotowych sadzonek powinny wzrastać początkowo w niewielkich doniczkach. Sadzenie pomidorów, po przygotowaniu odpowiedniej ziemi, należy rozpocząć od wykopania otworów.
Dołki pod sadzonki pomidorów powinny być na tyle głębokie, aby swobodnie pomieścić korzenie sadzonki. Sadzonki należy delikatnie wyciągnąć z doniczki, zwracając szczególną uwagę, aby nie uszkodzić korzeni i delikatnych jeszcze liści rośliny. Rośliny pomidorów należy delikatnie umieścić w dołkach, zasypać ziemią i lekko ubić wokół sadzonek.
Założona uprawa pomidorów powinna zostać dość obficie podlana. Pomidory odmian wysokich będą wymagały podwiązywania wraz ze wzrostem roślin. Już na etapie sadzenia pomidorów do gruntu warto zadbać o wbicie tyczek obok roślin - ułatwi to późniejszą pielęgnację uprawy.
Uprawa pomidorów i na etapie zakładania uprawy i w czasie owocowania, dojrzewania owoców wymaga regularnego i dość obfitego odlewania. Ziemia pod uprawę pomidorów powinna być przepuszczalna, aby odprowadzać nadmiar wilgoci. Wcześniejsze przemieszanie z nawozem organicznym korzystnie wpłynie na strukturę gleby. Nasłonecznione stanowisko z drugiej strony może sprzyjać przesuszaniu gleby.
W okresie letnim, kiedy słońce mocno operuje, temperatura powietrza jest wysoka, a warzywa intensywnie owocują oraz dojrzewają, konieczne może okazać się podlewanie uprawy pomidorów codziennie lub nawet dwa razy dziennie. Zapotrzebowanie warzyw w ogrodzie na wodę w upalne dni jest zdecydowanie większe niż w dni chłodniejsze.
Aby latem cieszyć się obfitymi zbiorami pomidorów, zadbać trzeba o spełnienie szeregu warunków. Spełnienie dodatkowych warunków uprawy pomidorów w ogrodzie dodatkowo zwiększy szanse na sukces uprawy.
Warto zakładać uprawy pomidorów przy warzywach, z którymi pomidory nie będą konkurowały o wodę i składniki pokarmowe. Tu trafnym wyborem nie będzie powszechne sąsiedztwo ogórków, czy kapusty, która może opóźnić kwitnienie pomidorów i dojrzewanie owoców.
Dobry wyborem będą warzywa, które odstraszają szkodniki w ogrodzie, jak np. cebula czy czosnek. Pomidory jednak nie zaowocują w ogrodzie, jeśli nie zostaną zapylone. Dużym wsparciem dla uprawy pomidorów będzie sąsiedztwo bazylii. Bazylia przyciąga pożyteczne owady zapylające takie jak pszczoły i motyle. Pomagają one w zapyleniu pomidorów i innych warzyw w ogrodzie.
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl