Własne, pachnące i wygrzane w słońcu pomidory są dumą każdego ogrodnika. Już wczesną wiosną warto zadbać o to, aby latem cieszyć się obfitymi zbiorami pomidorów najróżniejszych odmian. Najlepszym terminem na siew pomidorów na rozsadę jest marzec.
Pomidor jest rośliną ciepłolubną. Na początku drugiego kwartału dni są już dłuższe i cieplejsze, są to warunki sprzyjające kiełkowaniu nasion i wzrastaniu siewek pomidorów.
Pomidory są dość wymagające pod kątem warunków glebowych. Warto zadbać o optymalne pH gleby. Powinno oscylować w granicach 6-6,5. Odpowiednie pH warunkuje między innymi prawidłowe przyswajanie przez rośliny pomidorów składników pokarmowych.
Pomidory szczególnie potrzebują azotu do prawidłowego wzrostu oraz fosforu do rozwoju systemu korzeniowego. W późniejszym etapie wzrostu zwiększa się też zapotrzebowanie na potas, niezbędny do tworzenia owoców. Jeśli gleba nie jest zasobna w te składniki, potrzebne może okazać się dodatkowe nawożenie.
Do uprawy pomidorów można wykorzystać też gotowe podłoża, których skład i pH skomponowane są optymalnie pod wymagania pomidorów.
W warunkach domowych nasiona pomidorów na rozsadę można siać w marcu lub już pod koniec lutego. W domu gdzie panuje stała dość wysoka temperatura, przy regularnym podlewaniu, nasiona szybko skiełkują.
Doniczki z rozsadą pomidorów warto wystawić na słonecznym parapecie, w temperaturze około 20 do nawet 25 st. C. Jeśli zapewnienie słonecznego stanowiska w domu nie jest możliwe, warto rozważyć sztuczne naświetlanie.
Doniczka, do której wysiewa się pomidory, nie musi, a nawet nie powinna być duża. Warto wybrać więcej mniejszych doniczek, np. o średnicy 10 cm. Nasiona pomidorów należy wysiać na głębokość około 0,5 do 1 cm, pamiętając, że byt głębokie wysianie może utrudnić kiełkowanie.
Gęstość siania pomidorów w doniczki zależy od odmiany. Niezależnie od odmiany, na etapie siania pomidor na rozsady w doniczki, do jednej doniczki o średnicy 10 cm można wysiać 2-3 nasiona pomidorów. Po wysianiu nasion w domu należy pamiętać o regularnych dość obfitym podlewaniu.
Po skiełkowaniu nasion i wschodach siewek rośliny, kiedy na powierzchni widoczne już będą liście, można będzie przepikować pomidory do oddzielnych doniczek tak, aby siewka miała wystarczająco dużo miejsca do wzrostu i rozwoju.
Kiedy siewki pomidorów, liście w części nadziemnej, osiągną już około 2-3 cm wysokości rośliny można przepikować do oddzielnych doniczek, tak, aby każda siewka miała wystarczająco dużo miejsca. Podczas pikowania pomidorów należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie uszkodzić korzeni i liści rośliny. Po przepikowaniu podłoże należy ponownie podlać.
Do uprawy rozsady pomidorów potrzebne są optymalne warunki. Pierwszym jest odpowiednia temperatura, czyli około 20-25 st. C. Kiedy siewki wzejdą, temperaturę można nieco obniżyć. Nie powinna być ona jednak niższa niż 15 st. C.
Zbyt niska temperatura może spowodować spowolnienie rozwoju rośliny, zahamowanie jej wzrostu. Pomidory są też roślinami światłolubnymi. Do prawidłowego wzrostu pomidory potrzebują odpowiedniego nasłonecznienia. Doniczki z rozsadą, szczególnie kiedy widoczne już są liście, warto umieścić blisko okna, najlepiej o południowej ekspozycji.
Równie ważnych czynnikiem warunkującym prawidłowy wzrost rozsady pomidorów jest wilgotność. Zaraz po wysiewie nasion pomidorów należy regularnie je podlewać. Podłoże powinno być stale wilgotne, ale nie mokre.
Zbyt mokre może prowadzić do gnicia nasion przed kiełkowaniem lub korzeni siewek pomidorów. Może też zwiększać ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.
Dużą popularnością cieszą się pomidory odmian koktajlowych. Błędne jest przekonanie, że ich uprawa w ogrodzie jest trudniejsza i że potrzebują one innych warunków niż pozostałe najpopularniejsze odmiany.
Ich uprawa jest bardzo podobna do uprawy innych odmian. Nasiona pomidorów odmiany koktajlowej również można siać w doniczki w marcu, a w ogrodzie w maju.
Przygotowanie do wysadzenia sadzonek do gruntu należy zacząć już w kwietniu od hartowania pomidorów. W połowie kwietnia, szczególnie w słoneczne i ciepłe dni należy wystawiać sadzonki na ogród lub balkon na kilka godzin. W ten sposób rośliny stopniowo przyzwyczajają się do warunków panujących na zewnątrz. W kwietniu ryzyko przymrozków jest jeszcze dość duże, więc należy unikać zostawiana sadzonek pomidorów na noc na dworze.
Optymalnym terminem wysadzania rozsady pomidorów do gruntu jest druga połowa maja. Temperatura powietrza nie powinna spadać poniżej 10 st. C w nocy i 15 st. C. w ciągu dnia. Należy pamiętać, aby odpowiednio przygotować podłoże przed wysadzeniem pomidorów do gruntu. Stanowisko powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru. Bezpośrednio po wysadzeniu rozsady pomidorów podłoże pod rośliny należy obficie podlać.
Termin, w którym należy siać pomidory do gruntu, jest zbieżny z terminem wysadzani sadzonek do gruntu. Najważniejszym kryterium jest brak ryzyka przymrozków.
Taki czas przypada na drugą połowę maja. Start uprawy pomidorów bezpośrednio w ogrodzie powinien się odbywać analogicznie jak siewu warzyw w doniczki.
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl