Najpopularniejszą odmianą Magnolii jest Magnolia ×soulangeana, czyli Magnolia pośrednia. Młode Magnolie pośrednie z początku kształtem przypominają krzew z wieloma pniami. Z czasem roślina przekształca się w drzewo o wyraźnie zarysowanym jednym pniu. W systematycznym ujęciu Magnolia jest drzewem liściastym. Osiąga wysokość nawet do 15 metrów, chociaż średnio Magnolia rośnie do około 5 m.
Charakterystyczną cechą Magnolii jest pojawienie się kwiatów przed liśćmi. Kwiaty Magnolii mają kształt dużych 10 do nawet 15 cm cieniowanych kielichów. Kwiaty Magnolii pośredniej są różowe u nasady i jaśnieją ku górze. Co ciekawe wewnątrz kwiaty są białe. Mają lekki zapach.
Kwiaty na Magnolii pojawiają się zazwyczaj pod koniec kwietnia. To na tyle wcześnie, że narażone są pojawiające się jeszcze w tym okresie przymrozki. W związku z tym te okazałe kwiaty Magnolii dość często przemarzają. Widoczne to jest na kwiatach w postaci brązowych zmian od góry kielicha.
Oprócz Magnolii pośredniej popularną odmianą jest też Lennei. Ma ona ciemnopurpurowe pąki, z których rozkwitają najciemniejsze kwiaty. Kwitnie ona najpóźniej.
Zupełnym przeciwieństwem jest odmiana Amabilis. W przeciwieństwie do Magnolii Lennei kwietnie ona najwcześniej. Charakterystyczną cechą tej odmiany Magnolii są prawie białe kwiaty.
Magnolia najlepiej rośnie w półcieniu, zbyt intensywne słońce jej nie służy. Roślina preferuje gleby o odczynie obojętnym lub kwaśnym. Gleba pod Magnolie powinna być zawsze wilgotna, ale przy tym przepuszczalna.
Odpowiednie dla Magnolii będą gleby średnie, przeciętne- piaszczysto-gliniaste. Ze względu na korzenie Magnolia sadzona jest raczej jako drzewo pojedyncze. Optymalna dla Magnolii rozstawa to 2 m.
Magnolia źle znosi cięcie. Polecane jest jedynie usuwanie chorych i zamarłych pędów Magnolii, suchych gałęzi rośliny. Takie ewentualne konieczne cięcie należy wykonać po opadnięciu kwiatów. Termin ten przypada najczęściej na czerwiec.
Rzadziej takie cięcie Magnolii wykonuje się w środku zimy, w styczniu lub lutym. Choć zaleca się wówczas wybór suchych i bezmroźnych dni na wykonanie zabiegu, to niesie on ze sobą dość duże ryzyko dla rośliny i rzadko ten termin jest zalecany.
Ze względu na porę kwitnienia Magnolia i zalążki kwiatów narażone są na mróz. Szczególnie w pierwszych latach uprawy należy Magnolię zabezpieczyć przed wiatrem i mrozem. W tym celu osłania się koronę Magnolii białą agrowłókniną. Można też wykorzystać w tym celu gotowe osłony lub słomiane maty.
Wokół nasady Magnolii warto też usypać kopczyk z kory, trocin, ziemi na około 30 cm wysokości. Taki zabieg ma na celu ochronę korzenie Magnolii przed przemarzaniem.
Najczęściej zagrażające Magnolii szkodniki to mszyce, przędziorek i nornice.
Magnolia narażona też jest na choroby grzybowe jak mączniak prawdziwy oraz rdzę. W przypadku ich wystąpienia na Magnolii należy usunąć porażone chorobą części rośliny- pędy i liście. Konieczne też może okazać się wykonanie na Magnolii zabiegu oprysku chemicznym preparatem grzybobójczym.
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl