Nawożenie trawnika jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych trawy w ogrodzie. Prawidłowo pielęgnowany trawnik cieszy oko niemalże cały rok. Pięknie zielony i zadbany trawnik jest ozdobą praktycznie każdego ogrodu.
Odpowiednie koszenie i nawożenie są kluczowe dla zdrowego, odżywionego i soczyście zielonego trawnika.
Nawóz do trawy w ogrodzie powinien być dobrany do okresu zastosowania (jesień/wiosna) i do potrzeb trawnika. Skład produktu jest zróżnicowany pod kątem zawartości podstawowych składników pokarmowych jak azot, potas i fosfor. Nawóz jesienny wysiewany we wrześniu czy październiku ma mniejszą zawartość azotu. Więcej na temat jesiennego nawożenia trawnika pisaliśmy w innym artykule.
Nawóz wiosenny do trawników charakteryzuje się wysoką zawartością azotu. Azot dostarczany wiosną w nawozie zapewnia soczystą zieloność darni. Dzięki wysokiej zawartości azotu w nawozie wiosenny, dostępowi do światła słonecznego i nawadnianiu, trawa stymulowana jest do ciągłego wzrostu, aż do wczesnej jesieni.
W wiosennym nawozie do trawnika obecne też są potas i fosfor, odpowiedzialne za prawidłową gospodarkę wodną w roślinie i rozwój systemu korzeniowego trawy. Wskazane wyżej to podstawowe składniki pokarmowe w wiosennym nawozie. Jeśli kondycja trawnika tego wymaga, warto sięgnąć na wiosnę po nawóz do trawników wzbogacony dodatkowo mikroelementami wspierającymi wzrost i odżywienie roślin.
Częstym problemem w trawnikach, szczególnie w zacienionych częściach ogrodu jest występujący w darni mech. W takim przypadku warto wybrać nawóz wzbogacony dodatkowo żelazem. Żelazo powoduje zasychanie mchu w trawniku, a dodatkowo wspiera produkcje chlorofilu, wpływając korzystnie na odżywienie roślin i zieloność trawy.
Przyjmuje się, że odpowiednim terminem stosowania wiosennego nawozu do trawy jest wczesna wiosna. W zależności od regionu kraju optymalny termin może różni się nawet o kilka tygodni. Nawozu nie należy stosować, kiedy gleba jest zamarznięta. Uniemożliwia to wnikanie składników pokarmowych w głąb gleby.
Przed wysianiem nawozu trawnik należy przygotować na jego optymalną absorpcję do gleby. Po zimie na trawniku mogą zalegać ostatnie niezgrabione wcześniej liście- należy je usunąć z trawy. Dobrym zabiegiem pielęgnacyjnym przygotowującym trawnik na wiosenne nawożenie jest wertykulacja trawnika. Jak ją wykonać, kiedy i jakie daje korzyści, pisaliśmy w innym artykule.
Nawóz do trawy na wiosnę powinien być zastosowany w darni równomiernie. W przypadku dużych trawników gotowy, granulowany nawóz do trawników warto wysiać ogrodowym siewnikiem do nawozów. Równomierne podanie nawozu, połączone z płynnym przejazdem siewnika przez trawnik, zapewni równe wysianie i uchroni trawnik przed ewentualnym miejscowym przenawożeniem albo miejscowym brakiem nawozu. Wszelkie nierówności w stosowaniu nawozu będą widoczne na trawniku gołym okiem.
W przypadku małych trawników i dużego doświadczenia ogrodnika nawóz do trawy można wysiać ręką. Należy przy tym pamiętać, że tak jak w przypadku dużych trawników, ładny wygląd darni uzyskamy dzięki równomiernemu wysianiu nawozu przy pomocy dedykowanych trawników.
Nawożenie trawy to dostarczenie niezbędnych składników pokarmowych. Zdrowy, zielony i zadbany trawnik to przede wszystkim właściwie odżywiona gleba. Podaż fosforu zapewni rozwój systemu korzeniowego trawy, potasu - wspomoże gospodarkę wodą, ale podstawowym składnikiem nawozu wiosennego do trawnika jest azot.
To właśnie azot dostarczony do gleby w ogrodzie wraz z wiosennym nawozem, prawidłowo pobrany przez rozwinięty system korzeniowy zapewnia wzrost darni trawnika na wiosnę i soczystą zieloność trawy.
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl