Przycinanie trwa ozdobnych w ogrodzie, jest jednym z kluczowych zabiegów pielęgnacyjnych. Zabieg wystarczy wykonać raz w roku. Jak sama ich nazwa wskazuje, są one ozdobą ogrodu i każdy ich miłośnik powinien wiedzieć kiedy, jak i dlaczego trawy ozdobne musi przycinać.
Poszczególne gatunki, odmiany traw ozdobnych mają swoje specyficzne wymagania co do terminu ich przycinania. Z reguły jednak termin wykonania tego zabiegu przypada na wczesną wiosnę. Wiosna jest o tyle dobrym terminem przycięcia traw, że pozwala na niczym niezakłócony silny start w okres wegetacji. Po zimie, kiedy trawy ozdobne uschły, a liście nie wyglądają już estetycznie, przycięcie pędów wprowadza do ogrodu estetyczne poczucie "nowego", czyli wiosny. Po przycięciu w okresie wczesnej wiosny, kępy szybko "ruszają" i wypuszczają nowe pędy.
Przycięcie należy wykonać tak, aby usunąć uschnięte części roślin. Najczęściej przycinanie wykonuje się na wysokości około 15-20 cm nad kępą.
Cięcie traw to nie tylko zabieg estetyczny. Pomaga przewietrzyć roślinę, co zapobiega rozwojowi chorób szczególnie grzybowych.
Wśród ogrodników są też zwolennicy przycinania traw ozdobnych jesienią, jako zabieg przygotowujący kępy do zimy. Zwolennicy tego terminu wskazują na korzyść w postaci lepszego przewietrzenia kępy.
Może to zapobiec rozwojowy chorób, zwłaszcza w przypadku stosunkowo ciepłej zimy. Przeciwnicy natomiast podnoszą, że uschnięte pędy i liści stanowią naturalną ochronę przed zimnem i mrozem. Ma to lepiej przygotować kępy do przetrwania zimy.
Niezależnie czy wybraliśmy termin wiosenny, czy jesienny na przycinanie trwa ozdobnych, potrzebne będą odpowiednie narzędzia. Wybór narzędzia należy dostosować do grubości pędu. A ta wynika z gatunku i wieku roślin.
W przypadku cięcia traw o stosunkowo cienkich pędach wystarczą do wykonania zabiegu ostre sekatory lub nożyce ogrodowe. Natomiast jeśli przycinamy trawy o grubych pędach, konieczne może okazać się użycie piły ogrodowej. Ważne jest, aby sekator, nożyce czy piła był naprawdę ostre.
Po przycięciu traw konieczne jest zadbanie o nawodnienie. Należy je dostosować do warunków atmosferycznych. Warto też zastosować nawóz mineralny o przedłużonym uwalnianiu składników pokarmowych
Połączenie tych dwóch elementów po przycięciu pomoże roślinom szybko zregenerować się zabiegu. Dzięki temu trawa ozdobna w ogrodzie będzie bujna, liście soczysto zielone, a pędy silne.
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl