Trzmielina fortune'a Emerald'n Gold jest najpopularniejszym przedstawicielem Trzmielin fortune'a. Trzmieliny to grupa roślin, w której wyróżnić można trzmieliny oskrzydlone, pospolite, japońskie i trzmieliny fortune'a właśnie. Różnią się one wielkością rośliny, wysokością, liśćmi, kwitnieniem, zimozielonością.
źródło: jakuprawiac.pl
Krzewy łączy natomiast rodzaj owoców. Owoce trzmieliny składają się z nasion w kolorowej osnówce. Są one częściowo otoczone tzw. torebką i wiszą dość długich szypułkach. Osnówka i torebka mają już różne kolory, natomiast budowa owoców trzmielin jest spójna.
Odmiana Emerald'n Gold jest najpopularniejszym przedstawicielem trzmielin fortune'a. Podobnie jak u innych trzmielin, największym walorem są ozdobne liście rośliny. Liście Emerald'n Gold mają intensywnie złotożółte obrzeża. Odmianą trochę podobną do Emerald'n Gold, jest odmiana trzmieliny fortune'a Emerald Gaiety. Ozdobne liście tej odmiany mają zimną tonację. Są one szarozielone z białym obrzeżeniem.
Dość często spotykany w ogrodach jest też Sunspot. Odmiana ta ma liście o intensywnie żółtych przebarwieniach i ciemnozielonej obwódce.
Sadzonki najlepiej rosną posadzone na dość słonecznym stanowisku, ewentualnie półcienistym. Podłoże powinno być raczej suche, przepuszczalne o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Jeżeli rośliny sadzi się w grupach lub na żywopłot, należy pamiętać o zachowaniu 25 cm do 50 cm odległości między sadzonkami.
Krzew jest rośliną zimozieloną, warto zatem wybrać tak reprezentacyjne stanowisko w ogrodzie, aby cieszyła oko cały rok.
Podlewanie roślin można ograniczyć do nawadniania raz na dwa tygodnie. W bardziej upalne dni lata można podlewać trzmieliny częściej, np. raz w tygodniu. Ze względu na to, że odmiana Emerald'n Gold jest zimozielona, należy wykonać obfite nawadnianie jesienią.
Nawożenie trzmielin nie jest absolutną koniecznością. Po upływie 3-4 lat po posadzeniu lub jeśli roślina wyraźnie osłabnie, można nawozić ją dwa raz do roku. Pierwszy raz na wiosnę np. w marcu i drugi raz latem, w lipcu. Sprawdzi się do tego uniwersalny nawóz ogrodniczy.
Zabieg przycinania trzmielin zaleca się wykonać co roku. Wczesną wiosną w lutym lub marcu należy wykonać tak zwane cięcie odmładzające. W tym cięciu przycina się pędy, żeby zagęścić roślinę. Może być to zarazem cięcie sanitarne, jeśli usuniemy też zaschnięte, lub uszkodzone pędy trzmieliny.
Zabezpieczanie krzewu przed zimą nie jest konieczne. Zdarza się, że przemarzają pędy wspinające się ponad śnieg. Nawet jeśli taki pęd przemarznie, to roślina bardzo szybko odbija na wiosnę.
JakUprawiać.pl to platforma informacyjna, oraz gazeta interaktywna informująca o najważniejszych wydarzeniach dotyczących upraw roślin. Doradzamy i edukujemy oraz promujemy polskich rolników. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami w dziedzinie upraw. Nasz zespół tworzą specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w informowaniu, szkoleniu i doradztwie.
Napisz do nas: redakcja@jakuprawiac.pl